Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Policja zawzięcie tropi pijanych. A pijanych mało

Wzmożone kontrole trzeźwości prowadzone są na drogach województwa zachodniopomorskiego. Policjanci przebadali ponad 63 600 kierujących, wśród nich znalazło się 152 pod wpływem alkoholu.

Policyjna akcja to pokłosie tragicznego wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło 6 osób.

Reklama

Jak informuje aspirant sztabowy Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, jednorazowo kierowców kontroluje kilkanaście patroli, a w całej akcji bierze udział 3,5 tysiąca policjantów. - To nie są działania, które trwają z rana, do których przyzwyczajeni są kierujący. To nie tylko "Trzeźwy poranek", kiedy kierowcy podjeżdżają i wszyscy są badani. Działania prowadzone są całą dobę. Policjanci, którzy wchodzą do służby, mają takie zadanie w służbie dziennej, popołudniowej, jak i nocnej - mówi Gembala.

Niektórzy kierujący wykazują skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, jak na przykład kierujący samochodem w Goleniowie, który nie zatrzymał się na wezwanie policji. - Pościg nie trwał długo, gdyż kierowca wjechał w ślepą uliczkę. Gdy się zorientował, że nie możliwości dalszej jazdy, zawrócił i gwałtownie ruszył w stronę policjanta. Ten ponownie próbował dać sygnał do zatrzymania się pojazdu, w końcu padły strzały ostrzegawcze. To nie przestraszyło pirata drogowego, nadal uciekał. Pościg skończył się, gdy kierowca nie opanował samochodu i zatrzymał się na ulicznej latarni - mówi Anna Gembala

Kierowcy, a także 14-letniemu pasażerowi, nic się nie stało. Badania wykazały, że kierujący samochodem miał we krwi ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna usłyszał zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza, jak i kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwym. Decyzją sądu został aresztowany za te przestępstwa na 2 miesiące.

Od początku roku policja w całej Polsce przeprowadziła ponad 1 milion 70 tysięcy kontroli kierowców. Do dnia dzisiejszego ujawniono 6 330 nietrzeźwych kierowców. To oznacza, że odsetek pijanych kierowców wynosi 0,65 proc.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje