Reklama

Budowa autostrad

Opłaty na A4 są za wysokie. Stalexport pod lupą UOKiK

Płatna autostrada Kraków - Katowice ponownie pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Maciej Grzyb, urzędnicy sprawdzają: czy pobieranie opłat za przejazd remontowanym odcinkiem nie narusza przepisów antymonopolowych. UOKiK już raz ukarał spółkę Stalexport Autostrada Małopolska karą 1,3 mln złotych za stosowanie nieuczciwych cen.

Reklama

Skargę do UOKiK-u na Stalexport złożyli sami kierowcy - użytkownicy autostrady A4 Kraków-Katowice; mają wątpliwościach co do wysokości opłat za przejazd. W tej chwili płacą 18 złotych za pokonanie ponad 50-kilometrowego odcinka.

"Opłaty powinny być obniżone na czas remontów. Cena jest za wysoka" - twierdzą kierowcy pytani przez reportera i przypominają, że na autostradzie remont goni remont.

I tak na przykład modernizowane są m.in. wiadukty, a w 6 punktach zamknięte lub zwężone zostały jezdnie. Wprowadzono także zakazy wyprzedzania, w połowie drogi wyznaczono miejsce do zawracania. Ograniczono także prędkość do nawet 60 km/h.

Wiosną 2008 r. na spółkę Stalexport Autostrada Małopolska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę 1,3 mln złotych. Firma odwołała się od decyzji Urzędu, jednak sąd pierwszej i drugiej instancji potwierdził jej zasadność; uznał, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska SA naruszyła zasady konkurencji. Stalexport nie dawał za wygraną - złożył skargę kasacyjną. Ale w lipcu tego roku Sąd Najwyższy oddalił skargę.

Sprawa dotyczyła 2007 roku, wtedy na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem trwało jednocześnie wiele prac remontowych. W szczytowym okresie robót na prawie jednej trzeciej trasy były ograniczenia ruchu i zwężenia. Mimo to koncesjonariusz - Stalexport Autostrada Małopolska - nie obniżył opłat za przejazd trasą.

Maciej Grzyb

Monika Kamińska

Oto pismo przesłane z UOKiK

Szanowny Panie Redaktorze,

otrzymaliśmy sygnały od kierowców o podwyższeniu przez Stalexport Autostrada Małopolska opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice - Kraków i jednoczesnym prowadzeniu prac remontowych na tym odcinku. Analizujemy sytuację - 20 czerwca wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy w związku z opłatami pobieranymi od kierowców za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A-4 Katowice-Kraków miało miejsce naruszenie prawa antymonopolowego. Sprawa w toku, w tej chwili tyle możemy w związku z tym powiedzieć.

Postępowanie wyjaśniające wszczyna się z urzędu, jeżeli okoliczności wskazują na możliwość naruszenia przepisów ustawy antymonopolowej. Prowadzi się je "w sprawie", co oznacza, że nie jest ono skierowane przeciwko konkretnym przedsiębiorcom, a jedynie ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku, z poważaniem

Małgorzata Cieloch

Rzecznik prasowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy