Reklama

Budowa autostrad

Opłaty na A4 są za wysokie. Stalexport pod lupą UOKiK

Płatna autostrada Kraków - Katowice ponownie pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Maciej Grzyb, urzędnicy sprawdzają: czy pobieranie opłat za przejazd remontowanym odcinkiem nie narusza przepisów antymonopolowych. UOKiK już raz ukarał spółkę Stalexport Autostrada Małopolska karą 1,3 mln złotych za stosowanie nieuczciwych cen.

Skargę do UOKiK-u na Stalexport złożyli sami kierowcy - użytkownicy autostrady A4 Kraków-Katowice; mają wątpliwościach co do wysokości opłat za przejazd. W tej chwili płacą 18 złotych za pokonanie ponad 50-kilometrowego odcinka.

"Opłaty powinny być obniżone na czas remontów. Cena jest za wysoka" - twierdzą kierowcy pytani przez reportera i przypominają, że na autostradzie remont goni remont.

Reklama

I tak na przykład modernizowane są m.in. wiadukty, a w 6 punktach zamknięte lub zwężone zostały jezdnie. Wprowadzono także zakazy wyprzedzania, w połowie drogi wyznaczono miejsce do zawracania. Ograniczono także prędkość do nawet 60 km/h.

Wiosną 2008 r. na spółkę Stalexport Autostrada Małopolska Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę 1,3 mln złotych. Firma odwołała się od decyzji Urzędu, jednak sąd pierwszej i drugiej instancji potwierdził jej zasadność; uznał, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska SA naruszyła zasady konkurencji. Stalexport nie dawał za wygraną - złożył skargę kasacyjną. Ale w lipcu tego roku Sąd Najwyższy oddalił skargę.

Sprawa dotyczyła 2007 roku, wtedy na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem trwało jednocześnie wiele prac remontowych. W szczytowym okresie robót na prawie jednej trzeciej trasy były ograniczenia ruchu i zwężenia. Mimo to koncesjonariusz - Stalexport Autostrada Małopolska - nie obniżył opłat za przejazd trasą.

Maciej Grzyb

Monika Kamińska

Oto pismo przesłane z UOKiK

Szanowny Panie Redaktorze,

otrzymaliśmy sygnały od kierowców o podwyższeniu przez Stalexport Autostrada Małopolska opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice - Kraków i jednoczesnym prowadzeniu prac remontowych na tym odcinku. Analizujemy sytuację - 20 czerwca wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy w związku z opłatami pobieranymi od kierowców za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A-4 Katowice-Kraków miało miejsce naruszenie prawa antymonopolowego. Sprawa w toku, w tej chwili tyle możemy w związku z tym powiedzieć.

Postępowanie wyjaśniające wszczyna się z urzędu, jeżeli okoliczności wskazują na możliwość naruszenia przepisów ustawy antymonopolowej. Prowadzi się je "w sprawie", co oznacza, że nie jest ono skierowane przeciwko konkretnym przedsiębiorcom, a jedynie ma na celu zbadanie mechanizmów działających na określonym rynku, z poważaniem

Małgorzata Cieloch

Rzecznik prasowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy