Reklama

Budowa autostrad

Co za plany! Zobacz, jak się będzie jeździło po Polsce w 2020 roku!

W najbliższym czasie zostanie ogłoszonych ponad 50 przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych za 31 mld zł - poinformował w czwartek w Sejmie minister transportu Sławomir Nowak.

"Na rząd skierowaliśmy nowy pakiet przetargów drogowych do ogłoszenia (...). To jest ponad 50 nowych przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych za 31 mld zł" - powiedział Nowak podczas debaty nad wotum nieufności dla niego.

Minister Nowak wyjaśnił, że w związku z tym, że udało się wynegocjować duże pieniądze dla Polski z unijnego funduszu spójności na lata 2014-2020, to aby można było szybko ich użyć, już teraz zostaną ogłoszone przetargi na drogi.

Nowak powiedział, że w ramach tych 50 przetargów na 700 km dróg ekspresowych, będą m.in. przetargi na S3 na odcinku Sulechów-Lubawka, S5 w całym przebiegu od Poznania do Wrocławia i od Gniezna do Mielna, a w następnych latach do Bydgoszczy, S7 Olsztynek - Miłomłyn, S7 Nidzica-Napierki, S7 Radom-Sakrżysko-Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny do granicy województwa świętokrzyskiego, a także fragment wschodniej obwodnicy Krakowa między węzłami Igołomska-Christo Botewa. Będą także przetargi na budowę S8 na odcinku Radziejowice-Paszków, S8 - granica województwa mazowieckiego do Zambrowa, S17 na odcinku Zakręt-Kurów, czy na S19 na obwodnicy Lublina.

Reklama

"Od 2013 r. rozpoczynamy nową perspektywę budżetu unijnego i do 2020 r. Polska domknie sieć autostrad i dróg ekspresowych. Główne ciągi dróg ekspresowych i autostradowych zostaną ukończone" - zapowiedział minister. Podkreślił, że Polska stanie się "wreszcie nowoczesnym, dobrze skomunikowanym drogowo krajem Unii Europejskiej".

"Połączymy ze sobą główne miasta w Polsce. Rzeszów z Lublinem przez S19 i dalej z Warszawą przez S17; Wrocław z Poznaniem przez S5, Szczecin z A2 i dalej aż do granicy z Czechami. Zbudujemy zakopiankę do Rabki; S7 na całym przebiegu od Gdańska do Krakowa i S8 aż do Białegostoku, S61 od S8 aż do Budziska z obwodnicą Suwałk, Bydgoszcz połączy się z Toruniem" - wyliczał Nowak.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy