Samochody elektryczne

Polacy pozytywnie oceniają dopłaty do aut elektrycznych

Zgodnie z wynikami ostatnich badań, ponad połowa ankietowanych Polaków uważa, że dofinansowanie przez państwo zakupu samochodu elektrycznego, jest właściwym działaniem.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił w tym roku program "Mój Elektryk". Jego cel stanowi "wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych". Według ekspertów szczególnie istotnym aspektem programu jest dofinansowanie różnych form korzystania z pojazdów elektrycznych dla przedsiębiorców.

Dlatego marka Volkswagen i InsightOut Lab najnowsze badanie poświęcili opiniom Polaków na temat dofinansowania do leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych. Z analizy zgromadzonego materiału wynika, że Polacy popierają system dopłat jako narzędzie upowszechniania elektromobilności.

Reklama

Polacy popierają elektromobilność

Instytucje publiczne w Polsce w coraz większym zakresie angażują się w upowszechnianie elektromobilności. Dotacje NFOŚiGW do leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych były kolejnym działaniem tego rodzaju. Wcześniej uruchomiono program dofinansowujący zakup BEV-ów oraz prywatnych ładowarek do aut elektrycznych. Warto zatem postawić pytanie, co o tego rodzaju mechanizmach sądzą Polacy?

Z badania marki Volkswagen i InsightOut Labu wynika, że system dotacji cieszy się poparciem ponad połowy ankietowanych. W sumie 58% badanych uważa, że państwo powinno zachęcać do korzystania z aut elektrycznych w ten sposób. Tylko 18% jest przeciwnego zdania. Natomiast aż niemal ¼ badanych nie ma w tej sprawie opinii.

Program "Mój Elektryk" z pozytywnym odbiorem

Cechy demograficzne, takie jak płeć, wiek czy miejsce zamieszkania, nie decydują, czy ankietowani mają pozytywny stosunek do systemu dotacji. Ważniejsze okazuje się to, czy wcześniej słyszeli o programie "Mój Elektryk", a zwłaszcza, czy rozważają zakup auta elektrycznego.

W przypadku osób, które słyszały i tych, które nie słyszały o możliwości uzyskania państwowej dotacji do leasingu lub wynajmu BEV, największa różnica dotyczy "zdecydowanie" pozytywnych opinii. Wśród osób, które słyszały o programie 35% "zdecydowanie" popiera system dotacji. W drugiej grupie ten odsetek wynosi tylko 21%. Natomiast osoby, które nie słyszały o dotacjach są o wiele bardziej niezdecydowane w swoich opiniach. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało aż 27% z nich, przy 14% wśród osób, które słyszały o programie.

Drugim czynnikiem, który pozytywnie wpływa na ocenę systemu dotacji jest chęć zakupu auta elektrycznego. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, że osoby, które deklarują rozważanie zakupu BEV uważają system dopłat za dobre rozwiązanie. Aż 88% z nich jest tego zdania, podczas gdy wśród osób, które nie mają takich planów - tylko 52%. Poza tym w pierwszej grupie jest zaledwie 3% osób niezdecydowanych przy aż 24% wśród osób, które nie myślą o zakupie auta elektrycznego.

***

Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy