Polskie drogi

Ważne zmiany na obwodnicy Krakowa. Kierowcy odetchną z ulgą?

GDDKiA poinformowała o podpisaniu umowy na a przygotowanie dokumentacji rozbudowy obwodnicy Krakowa między węzłami Modlnica i Modlniczka (DK94). Inwestycja zakłada opracowanie warunków poszerzenia dwujezdniowej drogi do trzech pasów i dostosowania jej do parametrów drogi ekspresowej.

Wartość umowy to ponad 3 miliony złotych

Za przygotowanie projektu oraz Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla rozbudowy odcinka, który obecnie stanowi fragment DK94 i połączenie autostrady A4 z tzw. trasą olkuską, będzie odpowiadała firma IVIA. Wartość całej umowy wynosi 3 751 500 zł.  Wykonawca przeprowadzi również badania geologiczne podłoża gruntowego, a w trakcie przetargu na wyłonienie wykonawcy przebudowy będzie odpowiadał na pytania zainteresowanych firm.

Trzeci pas ruchu zwiększy przepustowość

Dwujezdniowy odcinek DK94, który będzie poszerzony o dodatkowy trzeci pas ruchu, ma ok. 2,5 km długości. Wykonawca, poza jego zaprojektowaniem, będzie miał za zadanie opracowanie wariantów przebudowy tego odcinka w taki sposób, aby spełniał on parametry drogi ekspresowej. Dzięki temu w przyszłości droga stanie się fragmentem S52 - Północnej Obwodnicy Krakowa. 

Reklama

Jak twierdzi GDDKiA - rozbudowa tego fragmentu jest niezbędna nie tylko ze względu na obecny już ruch. Badania przeprowadzone w latach 2020-2021 w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu wykazały, że tą drogą porusza się prawie 24 tys. pojazdów na dobę. Po udostępnieniu kierowcom budowanego odcinka S52, liczba ta bez wątpienia się jeszcze zwiększy. Poszerzenie drogi o trzeci pas spowoduje, że trasa będzie bezpieczniejsza i pozwoli upłynnić ruch na Północnej Obwodnicy Krakowa.

Zakres dokumentacji

W ramach umowy wykonawca opracuje dokumentację wskazującą na możliwości techniczne przebudowy drogi krajowej do standardów drogi ekspresowej, rozbudowy o dodatkowy pas i przebudowy węzła Modlniczka. Analizie podlegać będą też szacowane koszty takiej inwestycji. Przygotowując dokumentację, wykonawca będzie również oceniał oddziaływanie nowej drogi na środowisko.

***


GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Północna Obwodnica Krakowa | Kraków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy