Polskie drogi

Tak rząd zareagował na nowe dane o wpływach z mandatów

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wygląda na to, że w niewielkim stopniu wpłynął on na sposób jazdy kierowców - w I kwartale policja wystawiła nieco więcej mandatów niż w tym samym okresie 2021 roku.

Za to wysokość mandatów mocno wzrosła - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Jaka jest średnia wysokość mandatu?

Gazeta zaznacza, że przeciętny mandat nałożony przez policję jeszcze rok temu sięgał 140 zł, w tym roku już zdecydowanie więcej, bo 271 zł.

"Łączna kwota wymierzonych w ten sposób kar się podwoiła, osiągając poziom ponad 335 mln zł" - wynika z informacji uzyskanych przez "Rzeczpospolitą" w Izbie Administracji Skarbowej w Opolu, która gromadzi takie dane.

To - jak przyznają policjanci - głównie efekt nowych, wyższych mandatów za wykroczenia na drodze, jakie obowiązują od stycznia tego roku.

Reklama

Wzrost liczby mandatów

"Rz" podaje, że w pierwszym kwartale tego roku policjanci w całym kraju nałożyli 1 mln 235 tys. mandatów - o 1454 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - głównie w dużych aglomeracjach. "Opiewały jednak na znacznie większe sumy niż przed rokiem" - podkreśla gazeta.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez gazetę, na Mazowszu mundurowi wlepili mandaty na łącznie 46 mln zł, na Śląsku na 42 mln zł, a w Wielkopolsce na 32 mln zł - w tych regionach także ukaranych jest najwięcej. "Jednostkowe kwoty także się różniły od ubiegłorocznych" - dodaje gazeta.

Np. w Lubuskiem, gdzie kar nałożono najmniej (bo tylko 22 tys.), przeciętny mandat był najwyższy w kraju i sięgał 335 zł. Z kolei najłagodniej karano na Podlasiu - tu średnio po 240 zł. 

A wypadków, zabitych i rannych więcej

Co jednak niepokojące, nowy taryfikator w żaden sposób nie wpłynął na liczbę wypadków. Co gorsza, pierwszy kwartał 2022 roku przełamał wieloletni cykl poprawy bezpieczeństwa na drogach. W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2021 roku liczba wypadków wzrosła o 14,7 proc, liczba rannych - o 12,3 proc, a zabitych - o 5,7 proc. 

Nie zmalała także liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu, która była wyższa o 27,1 proc. 

***

Ile zarabiają najemnicy w wojsku ukraińskim?

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowy taryfikator mandatów | mandaty | policja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy