Polskie drogi

Nowe prawo już działa. Zmasowana akcja policji, setki mandatów

Policja prowadzi wzmożone kontrole na drogach szybkiego ruchu i już widać pierwsze efekty wprowadzenia nowego prawa dotyczącego między innymi wyprzedzania ciężarówek. Akcja prowadzona na Dolnym Śląsku dała zatrważające wyniki. Policjanci w skontrolowali ponad 800 samochodów i wystawili setki mandatów. Złapali też kilku pijanych kierowców.

Nowelizacja przepisów dotycząca między innymi zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach szybkiego ruchu weszła w życie 1 lipca, a już widać pierwsze efekty wprowadzonych zmian. Policjanci drogówki w całej Polsce przeprowadzają zmasowane kontrole na autostradach i ekspresówkach. Pierwsze raporty są zaskakujące.

Dolnośląska policja wystawiła setki mandatów

Po zaledwie jednodniowej akcji na odcinkach A4 i A8, a także S3, S5 i S8 dolnośląska policja ma się czym pochwalić. Funkcjonariuszom udało się skontrolować aż 825 samochodów i ukarać kierowców aż 530 mandatami za wykroczenia. Znaczna część z nich była karami za przekroczenie prędkości, ale nie zabrakło też mandatów za nieprawidłowe wyprzedzanie. Policjanci schwytali też 5 nietrzeźwych kierowców, a za wykroczenia zabrali 3 prawa jazdy.

Reklama

Do kontrolowania kierowców policjanci wykorzystywali nie tylko oznakowane i nieoznakowane radiowozy oraz motocykle policyjne, ale piratów drogowych namierzali też z powietrza - latając dronami policyjnymi. Cała akcja odbyła się pod nazwą "Bezpiecznie po autostradzie ekspresówce" i miała związek ze wzmożonym ruchem w okresie trwających wakacji.

Przekroczenie prędkości wciąż najczęstszym wykroczeniem

Najwięcej, bo aż 130 mandatów wystawiono za przekroczenia prędkości. To wciąż najczęstsze wykroczenia popełniane na drogach szybkiego ruchu, jednak policjanci ujawnili również aż 60 wykroczeń związanych z wyprzedzaniem, co ma związek z wprowadzeniem nowych przepisów o zakazie wyprzedzania dla ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach.

Nieco zaskakujący jest również wynik kontroli stanu technicznego pojazdów - funkcjonariusze zatrzymali aż 67 dowodów rejestracyjnych, co oznacza że niemal 8% skontrolowanych samochodów było niesprawnych technicznie.

To nie koniec policyjnych akcji

Akcja "Bezpiecznie po autostradzie i ekspresówce" to jedna z wielu zaplanowanych na ten sezon letni akcji policji, mających na celu poprawę bezpieczeństwa i ostudzenie zapędów kierowców, którzy w pośpiechu, przy dobrej pogodzie lubią mocniej wcisnąć gaz. Kontrole policji nie są jednak wycelowane tylko w przekraczających prędkość, ale mają też na celu zmuszenie kierowców ciężarówek do respektowania nowych przepisów. Warto je przypomnieć:

Policja/Interia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama