Polskie drogi

Nowe oznakowanie skrzyżowań. Sprawdzi się?

Szczecin, jako pierwsze miasto w Polsce, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury wprowadzi pilotażowo nowe rozwiązanie, które ma ograniczyć blokowanie skrzyżowań.

Chodzi o nagminne wjeżdżanie na tarczę skrzyżowania przez samochody, które nie mają możliwości zjechania z powodu korka.

Takie zachowanie jest oczywiście zabronione przepisami, ale kierowcy często o tym zapominają. W efekcie wjeżdżają na skrzyżowanie, zatrzymują się, a po zmianie świateł zostają na środku i blokują ruch poprzeczny. To bardzo szkodliwe zachowanie, które znacznie potęguje korki.

Jak rozwiązać ten problem? W Szczecinie, początkowo na czterech skrzyżowaniach, zostaną namalowane tzw. "yellow boxy". Będzie to żółta kratka, wymalowana na środku skrzyżowania. Na tym obszarze nie będzie się wolno zatrzymywać, jeśli zamierzamy jechać prosto.

Reklama

Tego typu rozwiązania od lat funkcjonują w wielu miastach Wielkiej Brytanii. Pierwszy "yellow box" pojawił się na skrzyżowaniu w Oksfordzie w... 1964 roku.

"Yelllow boxy" spotkać można również m.in. w Hiszpanii czy Kanadzie. Jednego można być pewnym - to rozwiązanie, nawet jeśli nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama