Polskie drogi

"Konfrontacja samochodu z trumną na kołach". Wniosek o zawieszenie adwokata

Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek o zawieszenie adwokata Pawła K. We wrześniu ubiegłego roku prowadził on Mercedesa CLA, który zderzył się ze starym Audi 80. W wypadku zginęły dwie kobiety jadące Audi, a adwokat zamieścił w internecie film, na którym mówił, że ofiary zginęły w wyniku "konfrontacji bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach".

Pod koniec września ubiegłego roku na lokalnej drodze Jeziorany - Barczewo na Warmii doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym zginęły dwie kobiety. Ich wyprodukowane w latach 90-tych ubiegłego wieku Audi 80 zderzyło się z 2-letnim Mercedesem CLA, którym kierował łódzki adwokat Paweł K. Dzień po wypadku adwokat zamieścił w internecie film, na którym stwierdził m.in., że "to była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach i między innymi dlatego te kobiety zginęły".

"Konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kołach"

Niedługo później adwokat usunął nagranie. Zastąpił je oświadczeniem, w którym napisał: "pod wpływem emocji nagrałem relację, w której użyłem niewłaściwych słów. Z całego serca przepraszam za te wypowiedzi rodziny ofiar i wszystkich tych, których moje wypowiedzi uraziły, zbulwersowały, oburzyły".

Reklama

Adwokat napisał również, że "nigdy moim zamiarem nie było zrzucanie winy za spowodowanie tego wypadku na ofiary śmiertelne, które poruszały się samochodem starszej generacji". Zapewnił, że modli się za ofiary wypadku, ich rodziny i bliskich.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w piątek, że na polecenie wiceministra Sebastiana Kalety złożyło wniosek o zawieszenie w czynnościach zawodowych adwokata Pawła K.

Ministerstwo wnioskuje o zawieszenie

"Wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości jest reakcją na bierność organów dyscyplinarnych adwokatury w postępowania wobec adwokata. O wszczęcie takiego postępowania ministerstwo zwróciło się do rzecznika dyscyplinarnego Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi niezwłocznie po ukazaniu się bulwersującego wpisu Pawła K" - czytamy w komunikacie MS.

Jak podkreślono, sąd dyscyplinarny powinien "z urzędu zawiesić go (Pawła K. - PAP) w wykonywaniu czynności". "Jest to niezbędne dla dobrego imienia adwokatury oraz właściwego biegu postępowania dyscyplinarnego" - podkreślono w komunikacie.

MS oceniło ponadto, że błędne jest oczekiwanie przez adwokaturę na rozstrzygnięcia prokuratury co do ewentualnej odpowiedzialności związanej ze sprawstwem wypadku. "Zwłaszcza że - jak wynika z informacji prezentowanych przez prokuraturę - w sprawie musiało dojść do zmiany biegłego, któremu pierwotnie zlecono sporządzenie opinii. Ministerstwo z ubolewaniem obserwuje wielomiesięczne opóźnienie w rozpoznawaniu sprawy dyscyplinarnej Pawła K. i oczekuje, że sprawa zostanie w końcu wyjaśniona bez zbędnej zwłoki" - oświadczono w dokumencie.

Wciąż nie wiadomo, kto spowodował wypadek

Do czołowego zderzenia samochodów doszło na prostym odcinku lokalnej drogi. Prokuraturze wciąć nie udało się ustalić, kto jest jego sprawcą, muszą ustalić to biegli na podstawie lokalizacji wraków, nie było świadków, którzy widzieliby moment wypadku. 

W wyniku zderzenia śmierć na miejscu poniosły dwie starsze kobiety jadące Audi. Adwokatowi nic się nie stało, badanie wykazało, że był trzeźwy.

***

Ile zarabiają najemnicy w wojsku ukraińskim?

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tragiczny wypadek | Ministerstwo Sprawiedliwości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy