Polskie drogi

Kierowca włączał się do ruchu, motocyklista wyprzedzał na zakazie

48-letni motocyklista zginął w wypadku, do którego doszło w czwartek w Żarkach (woj. lubelskie). Mężczyzna uderzył w opla vectrę, który włączał się do ruchu.

 Według wstępnych ustaleń drogówki, kierujący oplem vectra wyjeżdżając z parkingu, podczas wykonywania manewru włączenia się do ruchu, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu od Myszkowa motocyklowi marki Yamaha, który w tym czasie wykonywał nieprawidłowy manewr wyprzedzania.

W wyniku nagłego hamowania motocyklista wywrócił się. Niestety, pomimo prowadzonej reanimacji, 48-latek zmarł na skutek poniesionych obrażeń. Policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego tragicznego wypadku.
Robi się ciepło, kierowcy muszą więc liczyć się z tym, że na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. A sami kierowcy jednośladów muszą mieć świadomość, że nikt nie zadba o ich bezpieczeństwo lepiej niż oni sami.

Reklama

Uszkodzenia asfaltu, do tego piach na jezdni oraz wzmożony ruch, to potencjalne zagrożenia. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Motocyklista to przeważnie młody człowiek. Młodych ludzi nierzadko cechuje brawura czy chęć popisania się przed rówieśnikami. Te zachowania bardzo często idą w parze z brakiem umiejętności prowadzenia pojazdu.

Często się zdarza, że kierujący swoim szybkim i ciężkim pojazdem, nie jest w stanie nad nim zapanować, a wtedy nierzadko dochodzi do nieszczęścia. Przypomnijmy, że taki pojazd nie posiada ani pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem, zwykle kończy się tragicznie.

Według policjantów zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy.

Motocyklisto, pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe! Pomyśl, zatem o innych kierowcach. Przestrzegaj zasad ruchu drogowego: nie przekraczaj prędkości; nie wymuszaj pierwszeństwa; wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców; zadbaj o odblaskową odzież, która sprawi, że będziesz bardziej widoczny na drodze.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

Policja/Interia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy