Co piąty gimbus nie nadaje się dojazdy!

Dolnośląscy inspektorzy z Inspekcji Transportu Drogowego w ramach corocznej akcji "Bezpieczna droga do szkoły" skontrolowali w pierwszym tygodniu września prawie 100 autokarów, wożących uczniów. Zabrali ponad 20 dowodów rejestracyjnych.

Na 100 kontroli zatrzymano 20 dowodów rejestracyjnych
Na 100 kontroli zatrzymano 20 dowodów rejestracyjnychITD

To kolejna edycja akcji ITD "Bezpieczna droga do szkoły", która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły.

Kontrolerzy IDT na Dolnym Śląsku w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego przeprowadzili prawie 100 kontroli, z czego ponad 20 zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. Najczęstszą przyczyną był zły stan techniczny pojazdu.

Wśród uchybień w autokarach przewożących dzieci i młodzież były m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie skorodowane elementy podwozia, niesprawny mechanizm otwierania drzwi głównych, oberwane przewody czujników zużycia klocków hamulcowych, niesprawne gaśnice - poinformowano na stronie ITD. Ponadto inspektorzy zanotowali błędy w dokumentacjach autokarów.

W ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" ITD prowadzi wzmożone kontrole autobusów szkolnych w całym kraju. Jak wynika ze statystyk z ubiegłych lat, pojazdy, które wożą dzieci na zajęcia szkolne, są w gorszym stanie niż np. autokary kontrolowane przez ITD podczas wakacji i ferii zimowych.

W ubiegłorocznej akcji "Bezpieczny Autokar - Wakacje 2017" inspektorzy skontrolowali 2020 autokarów, o 420 więcej niż rok wcześniej. Nałożyli wtedy około 625 mandatów karnych na kierowców, co stanowiło wzrost o 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Jak wynikało z raportu ITD za 2017 r., w wyniku kontroli inspektorzy zatrzymali 105 dowodów rejestracyjnych (5,2 proc. wszystkich kontroli), z czego w 26 przypadkach (1,3 proc. kontroli) wydano zakaz dalszej jazdy ze względu na fatalny stan techniczny pojazdu. Dowody rejestracyjne były zatrzymywane m.in. za nieszczelny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, usterki układu kierowniczego i zawieszenia, zbyt zużyte bieżniki opon.(

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas