Polski kierowca

Jakie prawo jazdy trzeba mieć na quada? Mogą je zdobyć nawet dzieci

Quady to pojazdy samochodowe zazwyczaj przeznaczone do jazdy po nieutwardzonych drogach w terenie. Służą z powodzeniem w ratownictwie, w straży pożarnej, a nawet w policji. Od pewnego czasu w Polsce pojawiła się moda na quady. Niektórzy kupują je dla własnych potrzeb, do jazdy rekreacyjnej. Niestety, wielu dorosłych traktuje quady jako zabawki i ofiarowuje je dziecku jako prezent na komunię. W rzeczywistości quad wcale nie jest zabawką i do kierowania nim potrzebne są określone przepisami uprawnienia. Jakie prawo jazdy trzeba mieć na quada?

Jakie są rodzaje quadów?

W ustawie Prawo o ruchu drogowym quady nazywane są czterokołowcami. Przepisy rozróżniają dwa rodzaje czterokołowców:

  • Czterokołowiec lekki - czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
  • Czterokołowiec - pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, b) w przypadku przewozu osób 400 kg.

Ten podział jest bardzo istotny, gdyż od rodzaju quada zależy, jakie prawo jazdy uprawnia do kierowania tym pojazdem.

Reklama

Jakie prawo jazdy na lekkiego quada?

Do kierowania czterokołowcem lekkim po drogach publicznych, w strefach zamieszkania i w strefach ruchu wymagane jest prawo jazdy kategorii AM. Można je uzyskać w wieku 14 lat, po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu. Uprawnienia do kierowania czterokołowcem lekkim przysługują również osobom mającym prawo jazdy kategorii B1, B, C1, C, D1, D. 

Zwracam uwagę, że dopuszczenie do kierowania lekkim quadem przez dziecko, które nie ma prawa jazdy kategorii AM jest wykroczeniem. Są jednak rodzice, którzy uważają, że dziecko może jeździć quadem np. po lesie, bo to nie jest droga publiczna. Przypomnę zatem, że masa lekkiego quada może dochodzić do 350 kg. Nie trudno sobie wyobrazić, co może się stać, gdy taki pojazd przygniecie dziecko w wieku np. 9 lat.

Quad wymaga sporych umiejętności i odpowiedniej techniki kierowania. Bardzo łatwo go wywrócić, a podczas jazdy np. w lesie zdarzają się przypadki ciężkiego poranienia albo nawet urwania kończyny o wystający korzeń czy o drzewo.

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Wiemy, gdzie jest najtaniej

Jakie prawo jazdy na dużego quada?

Do kierowania czterokołowcem (nie lekkim) wymagane jest prawo jazdy kategorii B1 lub B. Prawo jazdy kat. B1 można uzyskać w wieku 16 lat, natomiast prawo jazdy kat. B w wieku 18 lat.

Co istotne i ciekawe zarazem, uprawnienia do kierowania dużym quadem nie przysługują osobom mającym prawo jazdy C1, C, D1, D oraz T. Wydaje się to śmieszne i irracjonalne, bo wynika stąd, że człowiek zasiadający za kierownicą tira z naczepą nie może kierować guadem. Zazwyczaj jednak kierowcy ciężarówek i autobusów mają także prawo jazdy kategorii B.

Gdzie nie wolno jeździć quadem?

Mimo, że czterokołowiec jest pojazdem samochodowym, przepisy zabraniają poruszania się nim na drogach ekspresowych i na autostradach. Jeżeli na quadzie przewożone jest dziecko do lat 7, kierującemu nie wolno przekraczać prędkości 40 km/h.

Ja natomiast apeluję do wszystkich rodziców, aby nie traktowali quada jako zabawki. Bardzo wiele już było tragicznych wypadków spowodowanych przez dzieci, które kierowały tymi pojazdami bez żadnych uprawnień, w dodatku często przewożąc na nich swoich rówieśników. Warto być mądrym przed szkodą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: quad | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy