Moto As 2020

BMW i3 2013-

Tegoroczny MotoAs Interii jest wyjątkowy! Z okazji 20-lecia naszego portalu, organizujemy plebiscyt nie na samochód roku, ale na najważniejszy samochód minionych dwóch dekad. I po raz pierwszy w historii głosując w plebiscycie, możesz codziennie wygrać 20 000 złotych! Zostań tym, któremu Interia przekaże 20 000 zł! Oto jeden z dwudziestu kandydatów, na których głos mogą oddać nasi czytelnicy oraz wyjaśnienie, dlaczego jest on wart tego głosu.

Wygląd kiosku ruchu i znaczek BMW na masce. Abstrakcja? Poniekąd, ale chcąc wyznaczać nowe trendy nie da się uniknąć kontrowersji. i3 to samochód inny niż wszystkie. Stawiał na elektromobilność w czasach, gdy nie było to jeszcze modne ani wymuszone przez zaostrzane normy emisji spalin. Czy to Samochód 20-lecia? Zdecyduj już teraz! Oddaj głos i daj sobie szanse na wygranie 20 tys zł. Głosuj!

BMW i3 zostało zaprezentowane w połowie 2013 roku. Auto awansowało do ścisłego finału plebiscytu Car of the Year 2014, w którym zajęło drugie miejsce, ulegając tylko Peugeotowi 308. BMW i3, jak na tamte czasy miało niezwykłą architekturę i niezwykły układ napędowy. Silnik elektryczny o mocy 125 kW został umieszczony między tylnymi kołami i napędza koła tylne. 

Nadwozie wykonane jest w dużej mierze z włókna węglowego oraz aluminium, co obniża masę pojazdu. Samochód pozbawiony jest środkowego słupka, przez co tylne drzwi otwierają się w przeciwnym kierunku niż przednie. Czy to zasługuje na miano MotoAsa? Jeżeli tak, to ZAGŁOSUJ i wygraj 20 000 złotych>>

Reklama

Baterie BMW i3 zabudowane są w podłodze, dostępne są trzy pojemności: 18,2, 27,2 i 37,9 kWh (wartości netto), które zapewniają zasięg od 130 do 250 km.  Dodatkowo i3 opcjonalnie dostępne jest z tzw. range extenderem (i3 REx). Jest to zabudowany przy tylnej osi spalinowy, dwucylindrowy silnik o pojemności 647 ccm i mocy 25 kW, którego zadaniem nie jest napędzanie kół, ale praca w funkcji generatora, czyli ładowanie baterii. 

Baterie można ładować ze zwykłego gniazdka sieciowego, co trwa około 8 godzin. Proces ten można znacząco skrócić po zainstalowaniu tzw. wallboxa.

Pojemność zbiornika paliwa takiego samochodu wynosi 9 litrów, a zasięg rośnie do nawet przeszło 300 km.

Jak na samochód o napędzie elektrycznym BMW i3 cieszy się dużą popularnością wśród kupujących. Sprzedaż systematycznie rośnie, w zeszłym roku z salonów wyjechało niemal 40 tysięcy samochodów. Natomiast sumaryczna sprzedaż od premiery na początku tego roku  przekroczyła 165 tysięcy egzemplarzy. Z kolei w październiku z fabryki wyjechał 200-tysięczny egzemplarz i3.

BMW najwyraźniej jest zadowolone z tych liczb, rok temu podjęto bowiem decyzję o kontynuowaniu produkcji i3 przynajmniej do 2024 roku. To będzie oznaczało 10-letni staż rynkowy, co w dzisiejszych czasach zdarza się tylko w przypadku niezwykłych samochodów...

------------------------------------------------

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj 20 000 złotych - kliknij.

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy