Budowa autostrad

Program budowy 100 obwodnic - wiemy, gdzie powstanie kolejna inwestycja

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na projekt i budowę obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego, znajdującej się w ciągu drogi krajowej nr 15.

Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego - kiedy powstanie?

Droga liczyć będzie około 6 km. Zakończenie robót planowane jest w drugiej połowie 2025 r.

Jak podano w czwartkowym komunikacie prasowym, inwestycję za ponad 76,2 mln zł zrealizuje konsorcjum Polimex Infrastruktura (lider) i Polimex Mostostal (partner). Termin realizacji to 33 miesiące od podpisania umowy.

W ramach inwestycji powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości około 6 km. Dzięki obwodnicy z Koźmina Wielkopolskiego zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy. Nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg w samym mieście.

Reklama

Inwestycja ma poprawić również warunki i bezpieczeństwo przejazdu m.in. między Jarocinem a Trzebnicą, a także pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem; na tym odcinku DK15 będzie istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11.

Program budowy 100 obwodnic w Wielkopolsce

W ramach programu budowy 100 obwodnic, w województwie wielkopolskim powstanie poza obwodnicą Koźmina Wielkopolskiego, na drodze krajowej nr 15, jeszcze obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa.

Ponadto powstaną obwodnice: Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12, Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24, Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25, Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32, Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32 oraz Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72.

Wcześniej GDDKiA zawarła umowy na zaprojektowanie i budowę obwodnic Gostynia, Strykowa, Żodynia i Grzymiszewa. 

Matura z matematyki - arkusz z odpowiedziami

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama