Budowa autostrad

Kolejny krok ku budowie drogi S17 pod Zamościem

​Dziewięć ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S17 na odcinku Zamość Wschód - Zamość Południe.

Teraz nastąpi wybór najkorzystniejszej z nich.

Przetarg i oferty

Przetargi na realizację trzech odcinków drogi ekspresowej S17 o łącznej długości ok. 48,5 km ogłosiliśmy w grudniu 2021 r. Były to odcinki: 

 • Zamość Wschód - Zamość Południe (ok. 12,5 km), 
 • Zamość Południe - Tomaszów Lubelski (ok. 18,5 km), 
 • Tomaszów Lubelski - Hrebenne (17,5 km). 

W związku z wyjątkową sytuacją geopolityczną, która wpływa również na rynek zamówień publicznych, w marcu tego roku wydłużono terminy składania ofert. Pozwoliło to na dłuższą obserwację sytuacji na rynku budowlanym i lepsze skalkulowanie ofert przez wykonawców.  

Reklama

Oto chętni do budowy drogi ekspresowej S17 na odcinku między węzłami Zamość Wschód a Zamość Południe: 

 • Budimex - ok. 440,6 mln zł 
 • konsorcjum firm Mostostal Warszawa (lider), Acciona Construcción (partner) - 464,8 mln zł 
 • konsorcjum firm NDI (lider), NDI Sopot, SP Sine Midas Stroy, SP Sine Midas Stroy Oddział w Polsce, Fabe Polska (partnerzy) - ok. 480,7 mln zł 
 • Stecol Corporation - ok. 513,6 mln zł 
 • Mota-Engil Central Europe - ok. 524,1 mln zł 
 • konsorcjum firm Unibep (lider), Budrex, Value Engineering (partnerzy) - ok. 539 mln zł 
 • Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor - ok. 547 mln zł 
 • konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska (lider), Aldesa Construcciones (partner) - ok. 570,8 mln zł 
 • Kolin İnşaat Turizm Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi - ok. 591,6 mln zł 

Budżet GDDKiA na realizację tej inwestycji to 450 mln zł. 

Co zostanie wybudowane?

Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnymi). Wybudowane zostaną także obiekty inżynierskie i drogi do obsługi ruchu lokalnego. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne.  

Odcinek Zamość Wschód - Zamość Południe będzie liczył ok. 12,5 km. Rozpocznie się węzłem Zamość Wschód, który będzie wybudowany na przecięciu z drogą krajową nr 74, w okolicach miejscowości Jarosławiec. Trasa przebiegać będzie na wschód od obecnej drogi krajowej nr 17, ominie Barachaczów oraz Łabunie i zakończy się węzłem Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku miejscowości Tyszowce. W ramach inwestycji rozbudowany będzie także fragment DK74 od Zamościa do Miączyna o długości ok. 4 km.  

Wybór wykonawcy

Kolejnymi krokami będą dokładna analiza i badanie ofert, następnie wybór najkorzystniejszej z nich i (w przypadku braku odwołań) podpisanie umowy z wykonawcą. Na ocenę ofert wpływ będzie miała cena (60 proc.) oraz kryteria pozacenowe (40 proc.), czyli przedłużenie okresu gwarancji jakości na ekrany akustyczne wraz z ich posadowieniem, instalacje zasilające i konstrukcje wsporcze (30 proc.) oraz termin realizacji kontraktu (10 proc.). 

Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 36 miesięcy od podpisania umowy (nie wliczając okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca na etapie robót budowlanych).  

Otwarcie ofert w przetargach na pozostałe dwa odcinki S17 (Zamość Południe - Tomaszów Lubelski i Tomaszów Lubelski - Hrebenne) zaplanowane jest kolejno na 22 i 25 kwietnia br. 

***

Ile zarabiają najemnicy w wojsku ukraińskim?

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: droga ekspresowa s17 | s17 budowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy