Kiedy powstaną stacje na wschodnim odcinku A4? Jest problem
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedłużyła termin na składanie ofert w przetargu na dzierżawę siedmiu Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP) przy podkarpackim odcinku autostrady A4. Podmioty mogą składać oferty do 30 czerwca br.
Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka rzeszowskiego oddziału Dyrekcji Joanna Rarus, powodem wydłużenia terminu jest prośba podmiotów, którzy są zainteresowani złożeniem oferty.
Przetarg dotyczy dzierżawy MOP-ów: Paszczyna Płn (kategoria III), Paszczyna Płd (kat.II), Łukawiec (kat.II), Pawłosiów (kat.III), Cieszacin (kat.II), Chotyniec (kat.II) i Hruszowice (kat.III).
W przetargu wybrane zostaną firmy, które wydzierżawią nieruchomości zlokalizowane przy autostradzie A4 i wybudują lub rozbudują Miejsca Obsługi Podróżnych. Obowiązkiem dzierżawcy będzie zagospodarowanie terenu do wymogów przewidzianych dla poszczególnych MOP-ów i jego utrzymania. Dzierżawca będzie zobowiązany także do zapłaty, na rzecz rzeszowskiego oddziału GDDKiA czynszu w stałej kwocie oraz czynszu od przychodu uzyskanego z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na MOP-ie.
Zgodnie z zapisami przetargu umowa dzierżawy zawierana będzie na 20 lat. Możliwe będzie jej przedłużenie o dodatkowe 10 lat.
GDDKiA już kilkakrotnie ogłaszała przetargi na dzierżawę MOP-ów przy A4. Ostatni przetarg zakończył się bez rozstrzygnięcia w połowie ubiegłego roku.
Rarus dodała, że dotychczas udało się pozyskać tylko jednego inwestora. "Jedynym wydzierżawionym MOP-em przy podkarpackim odcinku A4 jest MOP Palikówka, zlokalizowany na wschód od Rzeszowa. Umowę dzierżawy na 20 lat podpisano z koncernem Orlen, który wybuduje tu m.in. stacje paliw, obiekty gastronomiczne i noclegowe" - powiedziała.
Aktualnie na podkarpackim odcinku autostrady A4 do użytku oddanych jest 8 par MOP-ów, wśród nich są także te, które objęte są przetargiem. Wszystkie wyposażone są w toalety oraz miejsca parkingowe. Na MOP-ach objętych przetargiem powstać mają dodatkowo m.in. stacje paliwowe, obiekty gastronomiczne oraz hotele. MOP-y zlokalizowane są średnio co ok. 20 km.
MOP-y, które są przy polskich autostradach dzielą się na trzy kategorie. Pierwsza to miejsca o funkcji wypoczynkowej, gdzie znajdują się tylko m.in. parkingi i sanitariaty. MOP-y kategorii II dodatkowo mają stacje paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe czy punkty informacji turystycznej. Natomiast MOP-y kategorii III mają również obiekty noclegowe.
Autostrada A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wynosi ok. 670 km.