WRC 2017. Neuville wygrał w Australii

Belg Thierry Neuville (Hyundai i20) wygrał samochodowy Rajd Australii, ostatnią rundę mistrzostw świata, i zajął drugie miejsce w klasyfikacji końcowej cyklu. Francuz Sebastien Ogier, który już wcześniej zapewnił sobie tytuł, uzyskał czwarty wynik.

Neuville walczył o wicemistrzostwo z Estończykiem Ottem Tanakiem (Ford Fiesta). Przed ostatnim dniem Rajdu Australii miał nad nim 40,6 s przewagi, a między nimi sklasyfikowany był jeszcze Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris) - 20,1 s straty. Wydawało się zatem, że Belg będzie miał wszystko pod kontrolą.

Jego sytuację skomplikowała jednak w niedzielę rzęsista ulewa. Na trasie porannych odcinków specjalnych zalegało mnóstwo wody, łatwo było zakopać się w błocie. W tych warunkach lepiej od lidera radzili sobie ścigający go Latvala i Tanak. Obaj zmniejszyli straty o połowę - do, odpowiednio, 10 i 21 sekund.

Reklama

Na 19. odcinku specjalnym, a trzecim w niedzielę, opady ustały i Neuville odzyskał dobre tempo jazdy. Wówczas pokonał trasę o pięć sekund szybciej od rywali, mimo że miał nietypową usterkę. Tuż przed jednym z ostrych zakrętów w jego aucie otworzyły się drzwi. Kierowca musiał je zamknąć w ruchu, ale udało mu się to zrobić nie tracąc kontroli nad pojazdem.

Gorzej poszło Latvali, który miał wypadek tuż przed końcem odcinka. Skorzystał z tego Tanak, który awansował na drugie miejsce, a na trzecim znalazł się Nowozelandczyk Hayden Paddon. Kolejność na podium nie zmieniła się już do końca.

"To było niecodzienne wyzwanie. Bardzo, bardzo trudne warunki. Udało mi się utrzymać samochód na trasie, ale czasem niewiele brakowało... Musiałem jechać mądrze. Kiedy traci się przyczepność, traci się też kontrolę i auto przestaje reagować na ruchy kierowcy" - powiedział Neuville.

To czwarty triumf Belga w tym sezonie. Ogier wygrał tylko dwa rajdy, ale i tak został po raz piąty mistrzem świata.

"Nie udało się zdobyć tytułu, ale zajęliśmy drugie miejsce, a to daje ogromną motywację na kolejny sezon. Dziś staraliśmy się nie ryzykować w tych warunkach. To czwarte zwycięstwo w tym roku jest fantastyczne" - dodał Neuville.

Wyniki Rajdu Australii:

 1. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20)        2:35.44,8

 2. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta)            strata 22,5 s

 3. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai i20)         59,1

 4. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta)           2.27,7

 5. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta)           3.05,6

 6. Esapekka Lappi (Finlandia/Toyota Yaris)         3.49,5

Klasyfikacja końcowa MŚ:

 1. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta)              229 pkt

 2. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20)              213

 3. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta)                    191

 4. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Toyota Yaris)        136

 5. Elfyn Evans (W. Brytania/Ford Fiesta)              129

 6. Daniel Sordo (Hiszpania/Hyundai i20)                95

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy