Za jazdę lewym pasem naprawdę grozi mandat i to całkiem poważny

Polscy kierowcy są wręcz fanami jazdy lewym pasem. Tymczasem przepisy są jednoznaczne, za uporczywą jazdę lewym pasem grozi mandat i to całkiem niemały.

Na polskich drogach nietrudno o tzw. "mistrzów lewego pasa". Są to kierowcy, którzy na drodze wielopasmowej zawsze zajmują pas lewy, niezależnie od tego, co się dzieje. 

Takie zachowanie może różnie się przejawiać i wynikać z różnych przekonań. Jedni twierdzą, że można się nim poruszać, jadąc z maksymalną dozwoloną prędkością. Jeśli ktoś chciałby wyprzedzić takiego kierowcę, złamałby przecież przepisy. Inni z kolei są przekonani, że skoro poruszają się znacznie szybciej od reszty, to bez sensu jest zmieniać pas co chwilę. Warto więc przypomnieć, że okupowanie lewego pasa może być bardzo kosztownym pomysłem. 

Reklama

Do czego służy lewy pas? Czy jazda lewym pasem jest zgodna z przepisami?

Jak możemy przeczytać w art. 16 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym:

Oznacza więc to, że powinniśmy poruszać się prawą stroną drogi. Jeśli jednak jedziemy drogą, która ma więcej niż jeden pas ruchu prowadzący w tym samym kierunku, powinniśmy jechać możliwie skrajnym pasem z prawej strony. Zgodnie z ustępem czwartym wspomnianego wyżej artykułu:

Oznacza to więc, że kierowcy poruszający się na przykład autostradą powinni unikać jazdy lewym pasem (lub środkowym, w przypadku odcinków posiadających trzy pasy ruchu), szczególnie, gdy prawy jest pusty. Warto jednak pamiętać, że przepis ten nie ogranicza się wyłącznie do dróg szybkiego ruchu. Obowiązek jazdy prawym pasem mamy również, kiedy poruszamy się po głównych arteriach komunikacyjnych w mieście. Niestety wielu kierowców o tym nie wie i zawzięcie "okupuje" lewy pas. 

Kiedy można jechać lewym pasem?

Ciągła jazda lewym pasem nie tylko utrudnia ruch i uniemożliwia wyprzedzanie innym pojazdom. Takie zachowanie jest również naruszeniem przepisów ruchu drogowego. Lewego pasa powinniśmy używać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Do takich sytuacji zaliczyć możemy: 

  • Wyprzedzanie wolniej poruszających się pojazdów
  • Omijanie zatorów na prawym pasie

Kierowca powinien więc mieć cały czas z tyłu głowy, żeby nie nadużywać korzystania z lewego pasa. Kiedy tylko utrudnienia się skończą lub też wyprzedzi dany pojazd, powinien jak najszybciej wrócić na prawy pas. Po zakończeniu manewru wyprzedzania lub też omijania kierowca powinien wrócić z lewego pasa (oczywiście w taki sposób, by nie zajeżdżać nikomu drogi) na ten skrajnie prawy. 

Żadnym uzasadnieniem dla jazdy lewym pasem nie jest jazda z maksymalną dozwoloną w danym miejscu prędkością.

Jazda lewym pasem. Jaki mandat przewiduje taryfikator w 2024 roku?

Oczywiście ciągła jada lewym pasem może być dla kierowcy znacznie wygodniejsza niż konieczność ciągłego wyprzedzania wolniej jadących pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku spotkania z policjantami taka przyjemność może okazać się kosztowna. Mandat za uporczywe trzymanie się lewego pasa może wynieść nawet 3 tys. złotych.  

Jak stanowi art. 97 Kodeksu wykroczeń:

Kierowcy "okupujący" lewy pas powinni więc pamiętać, że ani jazda z dozwoloną prędkością, ani też poruszanie się znacznie szybciej od innych nie jest wystarczająco dobrym powodem, by nie otrzymać za to wykroczenie mandatu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy