Wyprzedzanie rowerzysty. Ciągła linia, zakaz wyprzedzania - można czy nie?

Czy można zgodnie z prawem wyprzedzić rowerzystę za znakiem zakaz wyprzedzania? A czy można to zrobić na pasie ruchu ograniczonym linią ciągłą? Czy przepisy przewidują jakiś wyjątek, który pozwoliłby na najechanie kołem na linię?

Czy można najechać na linię ciągłą podczas wyprzedzania rowerzysty?
Czy można najechać na linię ciągłą podczas wyprzedzania rowerzysty?Informacja prasowa (moto)

Linia ciągła - przepisy są jasne

Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych w § 86 pkt. 5 określa jednoznacznie:

Znak P-4 "linia podwójna ciągła" rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.
Informacja prasowa (moto)

Prawo nie przewiduje żadnych wyjątków, w których byłoby dozwolone najechanie lub przejechanie przez linię podwójną ciągłą, a więc wykonanie takiego manewru wyprzedzania nie jest dozwolone.

Informacja prasowa (moto)

Wyprzedzanie rowerzystów na podwójnej ciągłej

Oczywiście, jeśli pasy ruchu są bardzo szerokie i istnieje możliwość wykonania manewru wyprzedzania bez najeżdżania na podwójną linię ciągłą, to można tak postąpić, ale pod warunkiem zachowania odstępu bocznego od rowerzysty wynoszącego co najmniej 1 metr.

I tutaj ciekawostka: jeżeli wyprzedzamy, nie zmieniając pasa ruchu, to przed wykonaniem takiego manewru nie musimy włączać kierunkowskazu.

W praktyce jest to sytuacja rzadko spotykana, bo pas ruchu musiałby mieć szerokość co najmniej 3,5 metra. Takie pasy spotyka się na autostradach i drogach ekspresowych, ale tam rowerzystom nie wolno jeździć.

Informacja prasowa (moto)

Absolutnie nie wolno wyprzedzać rowerzysty "na gazetę" czyli przejeżdżając podczas bardzo blisko niego. Jest to niebezpieczne, bo rower jest pojazdem dość chwiejnym, a przejechanie tuż obok cyklisty stwarza dla niej dyskomfort, a nawet może grozić potrąceniem.

Informacja prasowa (moto)

Wyprzedzanie rowerzysty na drodze z poboczem

Jeśli droga ma pobocza, to rowerzyście wolno jechać tylko po poboczu i to nawet wtedy, gdy oddzielone jest ono od jezdni ciągłą linią krawędziową.

Art. 16 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi:

Kierujący pojazdem zaprzęgowym, rowerem, wózkiem rowerowym, motorowerem, wózkiem ręcznym oraz osoba prowadząca pojazd napędzany silnikiem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.
Informacja prasowa (moto)

Dla porządku dodam, że nie wolno najeżdżać nie tylko na podwójną linię ciągłą, ale także na pojedynczą linię ciągłą.

Czy można najechać na linię podczas wyprzedzania rowerzysty

Różne organizacje i stowarzyszenia motoryzacyjne starały się wymóc na ministerstwie zmianę przepisów, która zezwalałaby na wyprzedzenie jadącego bardzo wolno pojazdu, np. roweru albo traktora, nawet jeśli wiązałoby się to z przejechaniem przez podwójna linię ciągłą.

Jednak ministerstwo nie kwapi się do zmiany istniejących przepisów i może ma rację, bo zapewne stałoby się to okazją do różnych nadużyć. Przecież podwójna linia ciągła w założeniu jest wyznaczana na tych odcinkach drogi, na których przejechanie na połowę jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu byłoby bardzo niebezpieczne.

Zakaz wyprzedzania a wyprzedzanie rowerzysty

Informacja prasowa (moto)

I jeszcze ciekawostka: Jeżeli napotkacie znak "zakaz wyprzedzania", ale oś jezdni wyznacza linia przerywana, to śmiało możecie wyprzedzać rowerzystę. Dlaczego? Bo znak B-25 "zakaz wyprzedzania" zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych. Rower nie jest pojazdem silnikowym, więc zakaz wyprzedzania nie dotyczy go.

***

Motoryzacyjne All Inclusivemateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas