Uwaga na ronda bez znaku A-7. Panują tam odwrócone zasady pierwszeństwa

Rondo to wyjątkowy rodzaj skrzyżowania, który poprawia bezpieczeństwo i upłynnia ruch pojazdów. Teoretycznie ma więc same zalety, ale zasady na nim panujące są często niejasne dla wielu kierowców. Szczególnie zaskakująca bywa dla nich kwestia tego, kto tak naprawdę na rondzie ma pierwszeństwo, kiedy nie ma tam znaku A-7.

Rondo - jakie przepisy obowiązują

Z pewnością jednym ze źródeł dezorientacji kierowców na rondach jest fakt, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym, nie ma o nich ani słowa. Ustawodawca w żaden sposób nie reguluje osobnymi przepisami zasady poruszania się po skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.

Wzmiankę na temat rond znajdziemy jedynie w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych (par. 36, ust. 1):

Dlaczego więc zasady panujące na rondach nie zostały w żaden sposób wyszczególnione w przepisach? To proste. Na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym panują dokładnie takie same zasady, jak na pozostałych skrzyżowaniach. Inny kształt ronda oraz fakt, że poruszamy się na nich dookoła wyspy lub placu, nie ma tu nic do rzeczy.

Reklama

Taka pozorna próżnia legislacyjna nie jest zresztą niczym zaskakującym. Tak jak w wielu innych przypadkach, jeśli jakiś aspekt związany z ruchem drogowym nie jest regulowany przepisami szczegółowymi, trzeba odwołać się do przepisów ogólnych. Nie każdy niestety o tym wie, a także nie każdy dokładnie zna przepisy ogólne i potrafi je odnieść do konkretnych sytuacji.

Rondo bez znaku A-7 - kto ma pierwszeństwo

Doskonałym przykładem tego problemu, jest kwestia pierwszeństwa na rondzie. Dla każdego kierowcy sprawa wydaje się oczywista - pierwszeństwo mają pojazdy już znajdujący się na obwiedni ronda, a kierujący chcący na nią wjechać, muszą zaczekać, aż droga będzie wolna. Takie zasady wydają się logiczne, ale wcale nie wynikają z zasad jakie panują na rondzie.

Aby to zrozumieć, najlepiej uzmysłowić sobie, że rondo to dokładnie takie samo skrzyżowanie jak każde inne. Jeśli usuniemy z niego wyspę oraz wyprostujemy ulice, nic się nie zmieni. Rondo jest więc zwykłym skrzyżowaniem równorzędnym, a na takim panuje zasada prawej ręki. Zgodnie z art. 25. ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Dlatego też, jeśli przed rondem znajduje się wyłącznie znak C-12 "ruch okrężny", pierwszeństwo mają pojazdy wjeżdżające na rondo. Kierujący znajdujący się już na obwiedni mają je bowiem po swojej prawej stronie, więc muszą im ustąpić.

Ronda ze znakiem A-7 - jak po nich jeździć

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, ogólne zasady pierwszeństwa na rondach wydają się nielogiczne. Dlatego też przed niemal wszystkimi rondami, znajduje się także znak A-7. Stosowny zapis znalazł się nawet w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych (par. 36, ust. 2):

Dopiero takie połączenie pozwala na taki ruch na rondach, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli to kierujący wjeżdżający na obwiednię, muszą ustąpić pojazdom już się na niej znajdującym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo | pierwszeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy