To najprostszy sposób na natychmiastową utratę prawa jazdy. Wszystko przez ten znak

Istnieje kilka "sposobów" na utratę prawa jazdy, ale mają one różną "skuteczność". Jest jednak sposób błyskawiczny, niezawodny i niezależny od innych czynników, jak na przykład liczba punktów karnych na koncie. Nie ma również żadnej możliwości, aby się od niego odwołać.

Kierowcom zwykle się wydaje, że utrata prawa jazdy grozi im tylko wtedy, gdy przekroczą dopuszczalny limit punktów karnych. To rzeczywiście "skuteczna metoda" na pożegnanie się z uprawnieniami, szczególnie od 17 września, kiedy w życie wszedł nowy taryfikator punktów karnych. Za jedno tylko wykroczenie możemy dostać nawet 15 punktów, więc wystarczy popełnić dwa i już stracić prawo jazdy.

Dodatkowym "ułatwieniem" jest fakt, że obecnie punkty karne kasują się dopiero po dwóch latach. Co więcej, nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko opłacenia mandatu.

Reklama

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym

Przepisy na mocy których kierowcy tracą prawo jazdy, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, nie jest nowy i powinien być doskonale znany kierowcom. Pomimo tego w zeszłym roku uprawnienia straciło w ten sposób ponad 50 tys. kierujących. 

Utrata prawa jazdy jest co prawda czasowa, bo tylko na 3 miesiące, ale po upływnie tego terminu należy zwrócić się o zwrot prawa jazdy - w przeciwnym wypadku pozostanie ono nieaktywne. Należy również potraktować ten okres bardzo poważnie - jeśli komuś przyjdzie do głowy wsiąść za kierownicę, pomimo odebranych uprawnień, okres kary zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Kolejne zatrzymanie w takiej sytuacji to całkowita utrata prawa jazdy.

Sankcje więc bardzo dotkliwe, ale widać nie na tyle, żeby wszyscy kierowcy się nimi przejęli i zwracali uwagę na znak D-42. To on informuje o wjechaniu do terenu zabudowanego i tylko w nim działa zasada odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h.

Utrata prawa jazdy grozi także za zbyt wielu pasażerów

O tym zapisie mówi się bardzo mało, a szkoda, ponieważ w ten sposób również można łatwo pożegnać się z uprawnieniami. Jeśli będziemy przewozić przynajmniej 3 nadprogramowych pasażerów, policjant zatrzyma nasze prawo jazdy na 3 miesiące. Ponadto grozi nam mandat w wysokości 100 zł oraz 1 punkt karny za każdego pasażera ponad limit.

Utrata prawa jazdy za alkohol

Prawo jazdy jest również odbierane za jazdę po alkoholu. Orzekany jest wtedy zakaz prowadzenia pojazdów, zależnie od tego, na ile poważne było nasze przewinienie:

  • przy stężeniu alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila jest to wykroczenie - grozi za nie zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat
  • mając powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, kierowca popełnia przestępstwo - grozi za nie zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Utrata uprawnień do kierowania za przestępstwa drogowe

Utrata prawa jazdy grozi też za przestępstwa, których można dopuścić się na drodze. Jest ich wiele, np. sprawcy poważnych wypadków, którzy uciekli z miejsca zdarzenia i nie udzielili pomocy poszkodowanym muszą się liczyć z utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sąd może zakazać prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju. Jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających - może otrzymać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Oprócz tego sąd może orzec karę pozbawienia wolności.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy