Tankujesz na stacji paliwo do beczki? Ktoś może wezwać policję

Niskie ceny paliw zachęcają kierowców do robienia zapasów. Nie każdy jednak wie, że to, ile paliwa można zatankować na stacji paliw ściśle określają przepisy. Przekraczanie limitów jest surowo karane.

Przepisy nie zabraniają tankowania paliwa do dodatkowych zbiorników, a że obecnie mamy najtańsze paliwo w całej Europie, nie brakuje chętnych, którzy chcieliby zrobić jakieś zapasy. Szczególnie, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po wyborach cena ulegnie zmianie i będzie bardziej odpowiadała rynkowym realiom. Eksperci mówią, że dziś paliwo powinno być droższe conajmniej o złotówkę. 

Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce obowiązują przepisy ograniczające ilość paliwa, jaką można zatankować jednorazowo i przewozić w kanistrach i innych zbiornikach. Reguły te ustalają Polska Izba Paliw Płynnych i Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Reklama

Ile litrów paliwa można legalnie zatankować i przewozić?

Jak zwykle w takich przypadkach nie można wozić dowolnej ilości paliwa w dowolnych pojemnikach. Jako że paliwo ,czy to benzyna czy olej napędowy zaliczają się do materiałów niebezpiecznych, można je przewozić tylko w szczelnych i zamykanych pojemnikach przeznaczonych do przewozu tego typu substancji i tylko w ilości określonej przez europejską umowę dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR).

Kanister, czy też zbiornik w którym przewożone jest paliwo przez osobę prywatną może mieć maksymalnie 60 litrów pojemności, a maksymalny limit ilości paliwa jakie możemy przewozić to 240 litrów na "jednostkę transportową" czyli jeden samochód/pojazd.

Nie można więc przyjechać na stację paliw z beczką o pojemności 200 l i wlać sobie do niej paliwo. Byłoby to sprzeczne z prawem i jeśli ktoś w tym momencie wezwałby na stację paliw policję, musielibyśmy liczyć się z koniecznością zapłacenia kary. Ale jeśli pojemnik będzie miał do 60 litrów pojemności i będzie przystosowany do transportu paliwa - możemy leganie wypełnić takie nawet cztery. O ile mamy potem gdzie je przechować.

Jakie kary za nieprzestrzeganie limitów tankowania?

Przepisy określają to szczegółowo. Kara wynosi: 

  • 3000 zł - za zapakowanie, nadanie, załadunek lub przewóz towaru niebezpiecznego w niecertyfikowanym opakowaniu,
  • 2000 zł - za nadanie, załadunek lub przewóz towaru niebezpiecznego w ilości przekraczającej dopuszczalne limity na jednostkę transportową w rozumieniu przepisów ADR.

Ile paliwa można przechowywać w garażu?

Kwestię możliwości przechowywania paliwa w pomieszczeniach typu garaż, czy komórka piwniczna, również regulują przepisy. Tu obowiązują zasady rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Dopuszczalne limity paliwa, które możemy przechowywać w garażu zawarte w tym dokumencie wynoszą:

  • do 200 l benzyny w garażu wolnostojącym o powierzchni do 100 m2. Takie pomieszczenie musi być wykonane z materiałów niepalnych. Garaż murowany, lub blaszak to przykłady garaży wykonanych z materiałów niepalnych, ale drewniana szopa już nie. 
  • do 60 l oleju napędowego lub 20 l benzyny w garażach innych niż wolnostojące o powierzchni do 100 m2. Paliwo musi być przechowywane w szczelnie zamykanych naczyniach (kanistrach lub beczkach) przystosowanych do takiego rodzaju cieczy. Chodzi o garaże stanowiące przybudowę domu mieszkalnego lub garaże w zabudowie szeregowej.

Jeśli chcemy przechowywać większą ilość paliwa, możemy tak zrobić, ale dopiero po spełnieniu dość restrykcyjnych wymogów przeciwpożarowych, a także uzyskaniu pozwoleń w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska i dozoru technicznego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paliwo | tankowanie samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy