Nowy znak P-33 na drogach. Kierowcy nie mają pojęcia, co oznacza

Czarny symbol auta na białym tle znikający w czarnych liniach - nowe tajemnicze oznakowanie drogowe po raz pierwszy pojawiło się na drogach w Hiszpanii. Co oznacza znak P-33?

P-33 to stosunkowo nowy znak drogowy, który został wprowadzony w Hiszpanii w 2023 roku (wcześniej występował tam w innej formie). Znak P-33 został zaprojektowany przez hiszpańską Generalną Dyrekcję Ruchu Drogowego (DGT) w odpowiedzi na rosnącą liczbę wypadków spowodowanych mgłą. Jego stosowanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w miejscach, gdzie często występuje przede wszystkim mgła, ograniczając widoczność i stwarzając zagrożenie dla kierowców.

Znaczenie znaku P-33

Znak P-33 ostrzega kierowców o częstej możliwości wystąpienia mgły na danym odcinku drogi. Można go spotkać między innymi w dolinach czy górskich okolicach - generalnie wszędzie tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko gęstej i często występującej mgły, a takich miejsce górskich rejonach Hiszpanii jest sporo.  Zwykle jest ona umieszczony co najmniej 150 metrów przed strefą mgły, a w przypadku autostrad i dróg ekspresowych nawet 300 metrów. Oznacza to, że na tym obszarze widoczność może być nagle i drastycznie ograniczona, co wymaga od kierujących zachowania szczególnej ostrożności. Znak ten może też zostać użyty w miejscach, gdzie widoczność mogą ograniczać także opady śniegu, nawiewający na drogę piasek, czy dym

Reklama

Sytuacje, w których stosowany jest znak P-33:

  • Odcinki drogi, gdzie mgła występuje często, np. w dolinach, nad rzekami, w lasach.
  • Miejsca, gdzie mgła pojawia się nagle, np. w wyniku zmiany temperatury lub wilgotności powietrza.
  • Tunele, mosty, wiadukty, gdzie mgła może utrzymywać się dłużej.

Znak P-33, a przepisy w Polsce

W Polsce znak P-33 nie jest oficjalnie zatwierdzony. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie znaków drogowych (Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393) nie ma on swojego odpowiednika w polskiej liście znaków. W Polsce istnieją inne znaki ostrzegawcze o podobnym znaczeniu, np. znak A-33 "Uwaga, mgła". W niektórych innych krajach Europy, np. we Francji, znak P-33 jest oficjalnie zatwierdzony.

Jak zachować się na widok znaku P-33?

Mimo braku oficjalnego zatwierdzenia w Polsce, warto znać znaczenie znaku P-33 i wiedzieć, jak reagować na jego widok. Kierowcy, którzy zobaczą ten znak, powinni:

Zwolnić: Należy zmniejszyć prędkość do bezpiecznego poziomu, dostosowanego do ograniczonej widoczności.

Zachować szczególną ostrożność: Należy być przygotowanym na nagłe pojawienie się innych pojazdów, pieszych lub przeszkód na drodze.

Włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe: Włączenie świateł zwiększy widoczność własnego pojazdu dla innych uczestników ruchu. Co istotne, w Hiszpanii nie ma obowiązku jazdy ze światłami mijania, więc widząc znak P-33, trzeba pamiętać o ich włączeniu. Jeśli na drodze faktycznie pojawiła się mgła lub generalnie pogorszyła się widoczność, trzeba też włączyć przednie i tylne światła przeciwmgielne.

Znak P-33 mógł powstać, bowiem w Europie istnieje możliwość dostosowywania i tworzenia nowych znaków zgodnych ze specyfiką danego rejonu. Oczywiście, znaki przekazujące najważniejsze informacje, muszą być ustandaryzowane, choć mogą się nieznacznie różnić od strony wizualnej.

Czytaj także: Dom w lesie, a wraz z nim 300 samochodów. Inwestycja dla pasjonatów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama