Masz prawo jazdy kategorii B? Nie możesz przekroczyć tego limitu pasażerów

Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B muszą pamiętać o dwóch ważnych limitach. Pierwszy jest określany przez prawo, a drugi przez warunki techniczne pojazdu. Warto o tym pamiętać, żeby w najgorszym wypadku nie stracić prawa jazdy.

Ile osób można przewozić mając kat. B?

Aktualnie obowiązujące przepisy stanowią jednoznacznie, że kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B nie może zabrać na pokład pojazdu więcej niż 9 pasażerów. W tę liczbę jest również wliczony kierowca.

Limit 9 osób na pokładzie jest spory, ale to nie oznacza możliwości transportowych pojazdu. Każdy pojazd jest homologowany pod inną liczbę pasażerów. Zwykle samochody osobowe mogą zabrać na pokład od 4 do 5 pasażerów, ale duże vany i SUV-y pomieszczą bez problemu 7 osób. Niektóre większe samochody dostępne na rynku mogą pomieścić 9 osób na pokładzie.

Reklama

Gdzie sprawdzić, ile osób pomieści auto?

Informację na temat maksymalnej liczby pasażerów zawsze znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Ta liczba będzie wyznacznikiem dla policjanta podczas kontroli drogowej. Jeśli w kabinie znajdzie się więcej pasażerów niż wskazane w dokumencie, kierowca otrzyma mandat.

Jaki mandat za nadmiarowego pasażera?

Aktualny taryfikator mandatów przewiduje grzywnę w wysokości 300 zł i 1 punkt karny za każdego nadmiarowego pasażera. Maksymalna kara za takie wykroczenie może wynieść 3 tys. zł i 10 punktów karnych.

Jeśli liczba nadmiarowych pasażerów przekroczy 3 osoby, policjant jest zobligowany do odebrania kierującemu uprawnień na 3 miesiące. Podobnie jak w przypadku przekroczenia prędkości o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym.

Powyższe przepisy są pokłosiem serii wypadków, w których uczestniczyły przeładowane busy do przewozu osób. Często okazywało się, że w aucie podróżowało od kilku do nawet kilkunastu osób ponad limit. Zwykle takie zdarzenia kończyły się tragicznie. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama