Mandat za jazdę w okularach przeciwsłonecznych? To możliwe
Wydawać by się mogło, że korzystanie z okularów przeciwsłonecznych powinno raczej poprawiać niż zmniejszać bezpieczeństwo. Jednak, gdy korzystamy z nich w nieodpowiednich warunkach albo okulary są zbyt przyciemnione, możemy za to dostać mandat. Gdzie? W Wielkiej Brytanii.
Noszenie okularów przeciwsłonecznych w samochodzie to nie tylko kwestia komfortu, ale także bezpieczeństwa. Kierowcy często zapominają, jak duże znaczenie mają odpowiednie okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy. Dobre okulary mogą nie tylko poprawić widoczność, ale również zmniejszyć zmęczenie oczu i zwiększyć reakcję na zmieniające się warunki na drodze. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem.
Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest filtr UV. Okulary przeciwsłoneczne powinny blokować 100 proc. promieniowania UV. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkadzać oczy, powodując różnorodne problemy, takie jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać okulary oznaczone jako "UV 400" lub "100% UV protection". Tego rodzaju oznaczenia dają pewność, że nasze oczy są dobrze chronione przed szkodliwym promieniowaniem.
Kolejną istotną cechą okularów do jazdy samochodem jest polaryzacja. Soczewki polaryzacyjne eliminują odblaski, które mogą powstawać na mokrej nawierzchni drogi, na szybach innych samochodów czy na metalowych powierzchniach. Dzięki temu kierowca może lepiej widzieć, co dzieje się na drodze, co jest szczególnie ważne w słoneczne dni. Polaryzacja znacząco poprawia kontrast widzenia i redukuje zmęczenie oczu.
Warto również zwrócić uwagę na kolor soczewek, który wpływa na percepcję otoczenia i może różnić się w zależności od warunków pogodowych oraz pory dnia. Najlepsze do jazdy samochodem są soczewki w kolorze szarym lub brązowym. Szare soczewki redukują intensywność światła, nie zmieniając kolorów otoczenia. Brązowe soczewki natomiast poprawiają kontrast, co może być pomocne w warunkach słabego oświetlenia, na przykład podczas pochmurnych dni lub o zmierzchu.
Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych do samochodu ważna jest także odpowiednia ochrona boczna. Okulary powinny mieć wystarczająco duże soczewki, aby chronić oczy nie tylko z przodu, ale również z boku. Wiele nowoczesnych modeli oferuje dodatkowe osłony boczne, które zapobiegają dostawaniu się światła słonecznego z boku.
Komfort noszenia to kolejny aspekt, który nie powinien być pomijany. Okulary przeciwsłoneczne, które będą używane podczas długich podróży, muszą być wygodne. Powinny dobrze przylegać do twarzy, nie uciskać nosa ani uszu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są oprawki - najlepiej, jeśli będzie to lekki i wytrzymały materiał, taki jak nylon czy metal. Regulowane noski i zauszniki mogą dodatkowo zwiększyć komfort noszenia, dostosowując okulary do indywidualnych potrzeb użytkownika.
W Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy, które zakazują jazdy w okularach przeciwsłonecznych o zbyt dużym stopniu przyciemnienia - nie może on przekraczać wartości "4". Jeśli policjant stwierdzi, że okulary są za ciemne lub, że nosimy okulary w nieodpowiednich warunkach (przy złej pogodzie lub w nocy), nałoży mandat w wysokości 100 funtów (około 510 zł). Wdawanie się w dyskusje nie ma sensu, bo wtedy kara może urosnąć do 5 tys. funtów, czyli ponad 25 tys. zł. W polskim kodeksie drogowym nie ma przepisów dotyczących noszenia okularów przeciwsłonecznych, choć z pewnością policjant, który zauważy kierowcę noszącego okulary przy nieodpowiednich warunkach może zareagować.