Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa? Zasada jest prosta

Wyruszając w podróż samochodem, nie unikniesz wykonywania wielu manewrów, w tym zmiany pasa jezdni. Aby nie narazić zdrowia i życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego, musisz stosować się do znaków i znać przepisy obowiązujące kierowców.

Kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu
Kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchuINTERIA.PL

Zmiana pasa ruchu. Definicja

Ze zmianą pasa ruchu mamy do czynienia, gdy zachodzi zmiana położenia pojazdu w stosunku do krawędzi jezdni, bez zmieniania kierunku ruchu pojazdu. Definicja ta nie obejmuje zawracania, które opatrzone jest innymi przepisami.

Pamiętaj, ten manewr musi być wykonany z zachowaniem szczególnej ostrożności. Kierowca zmieniający pas jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które już znajdują się na tym pasie oraz tym, którzy chcą na niego wjechać z prawej strony. Te zasady opisane są szczegółowo w art. 22 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o Ruchu Drogowym.

Jeżeli na drodze występuje przeszkoda lub dany pas ruchu zanika, wówczas kierujący pojazdem na sąsiednim pasie jest zobowiązany bezpośrednio przed przeszkodą umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę pasa. Jest to tzw. jazda na suwak, dzięki której uczestnicy ruchu drogowego podróżują o wiele bezpieczniej.

Warto pamiętać też o tym, że zmiana pasa jest możliwa tylko w tych miejscach, w których pasy ruchu są od siebie oddzielone linią przerywaną.

Zmiana pasa z prawego na lewy i z lewego na prawy

Kierujący pojazdem, który chce zmienić pas, zobowiązany jest zbliżyć się do odpowiedniej krawędzi jezdni. W związku z tym kierowca powinien:

  • zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni przy skręcie w prawo,
  • zbliżyć się do środka jezdni na drodze jednokierunkowej, 
  • zbliżyć się do lewej krawędzi przy zamiarze zjazdu w lewo. 

Należy pamiętać, że zgodnie z ust. 5. i 5a art.  22. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, przy zmianie pasa należy włączyć odpowiedni kierunkowskaz (tj. przed wykonaniem manewru). Gdy już wykonamy manewr, powinniśmy jak najszybciej wyłączyć migacz. Kierujący, którego pojazd nie jest zaopatrzony w kierunkowskazy, musi wyciągnąć rękę w stronę zamierzonego kierunku jazdy lub pasa, na który chce wjechać. Dotyczy to m.in. rowerzystów.

Zmiana pasa na drodze trzypasmowej

Na drodze trzypasmowej stosuje się odpowiednio zasadę prawej ręki. Kierowca wjeżdżający z prawego pasa na środkowy, ma przed tobą pierwszeństwo, jeżeli swój manewr rozpoczynasz z lewego pasa. Tę kwestię również reguluje art.  22.  Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, a dokładniej ust. 4 tego aktu prawnego.

Zmiana pasa na rondzie

Na niektórych rondach znajduje się sygnalizacja świetlna, co wzbudza spore zdziwienie ze strony osób, które nigdy wcześniej nie spotkały się z tym rozwiązaniem. Jeśli jednak masz do czynienia z rondem bez sygnalizacji świetlnej, w tym z rondem dwupasmowym, musisz pamiętać o kilku zasadach.

  1. Wjeżdżając na rondo, nie włączaj kierunkowskazu, chyba że zamierzasz zjechać w pierwszy zjazd.
  2. Przy zjeżdżaniu z ronda z lewego pasa, powinieneś zmienić pas, będąc na przedostatnim zjeździe. Jeżeli pasy nie są oddzielone ciągłą linią, manewru zmiany pasa ruchu dokonujesz na zasadach przedstawionych w punkcie 1. 
  3. Auta jadące prawym pasem mają bezwzględne pierwszeństwo do zjazdu. 
  4. Zjeżdżając z ronda, musisz włączyć kierunkowskaz.

Zmiana pasa na autostradzie

Zmiany pasa na autostradzie dokonuje się w taki sam sposób, jak na każdej innej drodze. Warto przy tym pamiętać, że należy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi wjeżdżającemu na pas ruchu z prawej strony. Ze względu na specyfikę dróg szybkiego ruchu, warto zasygnalizować manewr odpowiednio wcześniej oraz dodatkowo upewnić się, że wybrany przez nas pas jest wolny oraz że nie zbliża się do niego szybko żaden inny samochód.

Zmiana pasa w tunelu

Poruszanie się w tunelu nie wpływa na zmianę przepisów Ustawy o Ruchu Drogowym. Zasady są takie same, jak w odsłoniętym ciągu komunikacyjnym. Trzeba natomiast mieć świadomość, że zarówno w tunelu, jak i na autostradzie, moście, wiadukcie i drodze ekspresowej (chyba że znajdują się na niej skrzyżowania i miejsca do tego przeznaczone) zabrania się zawracania.

Zmiana pasa na skrzyżowaniu

Dojeżdżając do skrzyżowania, powinieneś zająć odpowiednie miejsce do wykonania manewru. Warto zwrócić uwagę na to, że zabronione jest zmienianie pasa, podczas jazdy przez skrzyżowanie. Wyjątkiem jest obecność osoby kierującej ruchem.

Zmiana pasa przed lub na przejściu dla pieszych

Zmiana pasa przed lub na przejściu dla pieszych jest niedozwolona, z wyjątkiem miejsc, gdzie ruch jest kierowany. Niestosowanie się do tych przepisów zagrożone jest mandatem w wysokości 1500 złotych.

Podczas zmiany pasa zawsze warto stosować "zasadę ograniczonego zaufania". Znajdując się na drodze i wykonując wszelkiego rodzaju manewry, pamiętaj przede wszystkim o bezpieczeństwie. Zarówno swoim, jak i innych użytkowników ruchu drogowego.

***

Moto flesz - odcinek 46. Kolejna podwyżka na autostradzie A4INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas