Kierowcy mylą te światła, a policja sypie mandatami
Obowiązek jazdy samochodem z włączonymi światłami mijania funkcjonuje w Polsce od 2007 roku. Jednak nawet po tylu latach wielu kierowców ma problem z prawidłowym korzystaniem ze świateł do jazdy do dziennej i nie tylko. Sprawdzamy, jakie mandaty grożą za takie praktyki.
Każdy samochód poruszający się po drogach publicznych powinien być wyposażony w kilka obowiązkowych rodzajów oświetlenia, które są używane w odpowiednich warunkach. Są to światła:
- do jazdy dziennej,
- mijania,
- drogowe,
- "stop",
- cofania,
- pozycyjne,
- awaryjne,
- przeciwmgłowe,
- postojowe
- odblaskowe,
- kierunkowskazy.
Kiedy używać świateł do jazdy dziennej?
Na początek warto przyjrzeć się wyłącznie światłom do jazdy dziennej. Definicja tego rodzaju oświetlenia podaje, że są one przeznaczone do jazdy w ciągu dnia. Zazwyczaj kierowcy korzystają z takiego oświetlenia w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Światła do jazdy dziennej są instalowane w samochodach osobowych o DMC 3,5 tony, sprzedawanych na terenie UE od 7 lutego 2011 roku.
W porównaniu ze światłami mijania zużywają mniej energii, ponieważ ich zadaniem nie jest oświetlanie drogi przed kierującym tylko zapewnienie względnej widoczności pojazdu. Jednak mimo to wielu kierowców często myli je ze światłami mijania.
Ten błąd ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy dzień jest znacznie krótszy, a widoczność dużo gorsza. To samo dotyczy niesprzyjającej pogody lub jazdy w tunelu. W takich sytuacjach światła do jazdy dziennej są używane niezgodnie z przeznaczeniem, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej widoczności samochodu. Zwłaszcza dotyczy to oświetlenia tylnego - w tym trybie tylne lampy nie są włączone. Jazda z w trybie oświetlenia dziennego może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Nowy taryfikator przewidział na tę okoliczność kilka pozycji związanych z używaniem świateł mijania:
- jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 300 PLN, 4 punkty karne,
- jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 PLN, 2 punkty karne,
- jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 PLN,
- jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory - 200 PLN, 4 punkty karne,
- nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 PLN, 2 punkty karne.
Kiedy używać świateł przeciwmgłowych?
Wielu kierowców ma problem z prawidłowym używaniem świateł przeciwmgłowych. Mają one zapewnić lepszą widoczność pojazdowi, który porusza się po drodze. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany do zachowania szczególnej ostrożności w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która spowodowana jest mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi czynnikami zewnętrznymi.
Zwykle takie okoliczności występują najczęściej w miesiącach jesienno-zimowych. To okres kiedy kierowca najczęściej korzysta ze świateł przeciwmgłowych. Z takiego oświetlenia trzeba korzystać gdy poruszamy się po drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, możemy używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Światła przeciwmgłowe można stosować w terenie zabudowanym. W przepisach o ruchu drogowym nie funkcjonuje rozróżnienie rodzaju drogi, na której pojawia się obowiązek stosowania dodatkowego oświetlenia. Wynika z tego, że takiego oświetlenia można używać również w mieście, gdzie obowiązuje znak D-42.
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 metrów. W razie poprawy widoczności, kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie je wyłączyć.
Jeśli w warunkach złej widoczności kierowca nie włączy tylnego światła przeciwmgłowego, grozi mu mandat w wysokości 200 PLN i 2 punkty karne. Jeśli zapomni wyłączyć dodatkowe oświetlenie po poprawieniu się warunków atmosferycznych, to kara wyniesie 100 złotych i dwa punkty karne.
***