Kiedy można zawracać na pasie do skrętu? Ta grafika wielu kierowców zdziwi

Zawracanie na pasie kierunkowym dla części kierowców wciąż pozostaje zagadką. Dlaczego na jednym skrzyżowaniu można zawracać, a na drugim już nie? Odpowiedzi dostarczają strzałki wymalowane na pasach, znakach i sygnalizatorach świetlnych.

Zawracanie na pasie kierunkowym - kiedy można

Czy w sytuacji opisanej powyższą ilustracją można zawracać? Kierowca czerwonego auta może zawrócić. Dlaczego?

Tu trzeba przytoczyć § 87 pkt. 2 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych, który brzmi:

Kiedy zawracanie jest zabronione

Zawracanie może być zabronione zasadniczo w dwóch następujących przypadkach.

Po pierwsze zawracanie jest zabronione wtedy, gdy zabrania tego znak B-23 "zakaz zawracania".  Uwaga, znak ten może być umieszczony wcześniej, nie tuż przed samym skrzyżowaniem, a wówczas zakaz wyrażony tym znakiem obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania włącznie.

Reklama

Znak "zakaz zawracania" nie zabrania skręcania w lewo na skrzyżowaniu.

Oczywiście zawracanie (i skręcanie w lewo) są zabronione, jeśli strzałka kierunkowa na lewym skrajnym pasie ruchu zezwala tylko na jazdę prosto. Po drugie zawracanie jest zabronione, gdy ruch na skrzyżowaniu jest kierowany sygnalizatorem S-3 zezwalającym tylko na skręcanie w lewo.

W taki przypadku nie wolno nam zawracać! Niestety, znaczna część kierowców o tym nie wie.

Zawracanie na strzałce

Na skrzyżowaniu może występować także sygnalizator kierunkowy zezwalający zarówno na skręcanie w lewo, jak i na zawracanie.  W takim przypadku oczywiście możemy zawrócić:

Zdarza się,  że sygnalizator S-3 zezwala tylko na zawracanie. Zawrócić oczywiście w takiej sytuacji możemy, ale nie wolno nam skręcać w lewo na skrzyżowaniu:

Podobna sytuacja ma miejsce wówczas, gdy na lewym pasie ruchu namalowana jest strzałka kierunkowa na wprost i do zawracania. Tak, tak, jest taki znak. Wówczas możemy zawrócić, możemy jechać prosto przez skrzyżowanie, ale nie wolno nam skręcać na nim w lewo.

Zwracam też uwagę, że strzałka kierunkowa do skręcania w lewo zezwala także na zawracanie, ale tylko wtedy, gdy występuje na skrajnym lewym pasie ruchu. Jeśli namalowana jest także na sąsiednim pasie, to już nie zezwala na zawracanie z tego pasa, lecz tylko na skręcanie w lewo:

Często zdarza się, że skręcanie w lewo możliwe jest w lewego skrajnego pasa ruchu oraz z pasa sąsiedniego:

W takim przypadku, jeśli nie ma linii prowadzących, pamiętajmy, że jeśli skręcamy ze środkowego pasa, to po skręceniu też powinniśmy wjechać na środkowy pas drogi poprzecznej:

Zawracanie na skrzyżowaniu - ważna uwaga

I jeszcze jedna istotna uwaga: Kierunki na pasach ruchu mogą wyznaczać nie tylko znaki poziome (strzałki kierunkowe), ale także znaki poziome. Istnieją znaki zaliczane do grupy tzw. uzupełniających, z symbolem F-10 ("kierunki na pasach ruchu"). Są to te niebieskie tablice z białymi strzałkami. Warto na nie zwracać uwagę, zwłaszcza gdy znaki poziome na jezdni są wytarte albo zasypane śniegiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zawracanie | skrzyżowanie | pas | światła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy