Jest grupa osób, która nie musi zapinać pasów. Eksperci ostrzegają

Pasy bezpieczeństwa to podstawa… bezpieczeństwa - jeśli ich nie zapniemy, siniaki może spowodować nawet ostrzejsze hamowanie, a w razie wypadku takie elementy jak poduszki powietrzne nie spełnią swojej roli. W społeczeństwie panuje przekonanie, że kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów choćby z uwagi na wygodę. Eksperci są jednak zgodni, nawet jeśli przepisy zezwalają na to, by kobiety w ciąży nie musiały zapinać pasów, to nie jest to zalecane rozwiązanie.

Niektórzy nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Czy warto?
Niektórzy nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Czy warto?INTERIA.PL

Co o podróżach powinna wiedzieć kobieta w ciąży? Najlepiej wszystkie wątpliwości rozwiewać ze swoim lekarzem prowadzącym, który na bieżąco monitoruje stan dziecka oraz kobiety i poradzi, czy dalsza podróż autem jest wskazana. Zasadniczo, jeśli kobieta czuje się dobrze, a ciąża nie jest zagrożona, jazda samochodem jest bezpieczna. Trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie zatrzymywać się na odpoczynek, jak przypomina dr Magdalena Broś-Konopielko, specjalistka w dziedzinie położnictwa i ginekologii: "Podróż samochodem jest także bezpieczna - pod warunkiem, że robi się przerwy w podróży - czas na posiłek, spacery, toaletę. Im większa ciąża, tym bardziej ciężarna powinna podróżować jako pasażer, najlepiej w tylnym rzędzie".

Czy w ciąży można jechać autem?

Czy podróże, nawet w przypadku kobiet jeszcze w początkowej fazie ciąży, są bezpieczne? Oddajmy głos ekspertom. Dr Broś-Konopielko mówi: "W pierwszym trymestrze kobieta odczuwa dużo dolegliwości związanych z samą ciążą: nudności, wymioty, pacjentka jest ospała i tak naprawdę sama z siebie nie ma ochoty na dalekie podróże. Wtedy też istnieje większe naturalne ryzyko poronienia, zwłaszcza do 12. tygodnia ciąży, które nie wynika z samego podróżowania. Na wypadek, gdyby coś się działo, lepiej żeby ciężarna była blisko domu, lekarza i szpitala". Z tego względu zaleca się, by podróże, szczególnie te dalsze, odbywały się raczej w drugim trymestrze.

Czy kobieta w ciąży może jechać bez pasów?

Polskie prawo, a konkretnie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Co ciekawe, do grupy osób, które mogą jeździć bez pasów, należą też taksówkarze, którzy przewożą pasażera oraz osoby mające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa. Eksperci od bezpieczeństwa ruchu drogowego i lekarz odradzają jazdę bez pasów bezpieczeństwa, nawet kobietom w widocznej ciąży. Według statystyk śmiertelność jadących bez pasów kobiet w ciąży w wypadkach drogowych jest 20-25 krotnie wyższa od tych, które jechały w pasach!

Jak mówi dr Broś-Konopielko: "Kobieta zawsze powinna mieć zapięte pasy - dolny pod brzuchem a górny nad brzuchem". W przypadku, gdy prowadzi, fotel powinien być odpowiednio ustawiony - tak, aby ramiona były wyprostowane, a plecy dobrze przylegały do oparcia. Radosław Jaskulski, instruktor ze Szkoły Auto Skody, dodaje, że: "Dobrym pomysłem jest, aby w samochodzie zostawić zestaw podróżny, który pomoże wezwać pomoc, czy przetrwać trudne chwile np. awarię samochodu. W takim zestawie może się znaleźć woda, ładowarka samochodowa albo zapasowy telefon z naładowaną baterią oraz energetyczne jedzenie".

Jak prawidłowo jeździć w pasach w ciąży? Ważne zasady

Najważniejsze, żeby dolna część pasa znalazła się pod brzuchem i dobrze przylegała do bioder. Górny pas powinno się zapiąć normalnie, przez bark i mostek. Ważne, żeby po zapięciu porządnie dociągnąć pasy, aby nie były luźne. Świetnym rozwiązaniem, które znacznie zwiększa komfort podróżowania, jest specjalny adapter do pasów dla ciężarnych. Dzięki niemu pas nie będzie się przesuwał ani uciskał brzucha podczas jazdy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas