Jak zapłacić mandat przelewem i co to jest identyfikator zobowiązania?

Jan Kincel

Oprac.: Jan Kincel

Policjant wystawił mandat karny? Teraz trzeba go zapłacić. Jest kilka sposobów na zapłacenie grzywny - kartą u policjanta, na poczcie lub w banku albo przelewem w bankowości internetowej. Wyjaśniamy krok po kroku, co zrobić, żeby pieniądze trafiły do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu i co oznacza identyfikator zobowiązania.

Jak zapłacić mandat karny przelewem?
Jak zapłacić mandat karny przelewem? Piotr JędzuraReporter

Jak zapłacić mandat i co to jest identyfikator zobowiązania?

Mandat karny to jeden ze sposobów pociągania do odpowiedzialności kierowców, którzy łamią przepisy ruchu drogowego. Najczęściej nakładane kary to:

  • mandat za przekroczenie prędkości,
  • mandat za brak przeglądu,
  • mandat za brak pasów,
  • mandat za brak światła,
  • mandat za brak prawa jazdy.

Zgodnie z taryfikatorem mandatów kary mogą być bardzo wysokie i sięgać nawet 5000 złotych. Jeśli popełniliśmy wykroczenie i policjant nałożył na nas karę, musimy zapłacić karę w ciągu 7 dni (w przypadku mandatu kredytowanego), bądź 14 dni (w przypadku mandatu zaocznego).

Jak zapłacić mandat? Tak naprawdę mamy trzy możliwości uregulowania grzywny:

  • płatność bezgotówkowa bezpośrednio u funkcjonariusza,
  • opłacenie mandatu w placówce pocztowej lub w banku,
  • płatność przelewem w bankowości internetowej.

W pierwszym przypadku sytuacja jest klarowna. Po wystawieniu mandatu (oczywiście, jeśli go przyjmujemy) kierowca może zapłacić od razu kartą płatniczą.

Jeśli chcemy skorzystać z drugiej opcji, najlepiej będzie wykorzystać odcinek B mandatu karnego, na którym znajdują się wszelkie konieczne informacje. Udając się do punktu płatniczego, wystarczy zabrać ze sobą ten odcinek i uiścić opłatę u pracownika.

Jak zapłacić mandat przelewem? W tym celu wykonaj poniższe kroki:

  1. Zaloguj się do bankowości internetowej
  2. Wybierz Przelew do Urzędu Skarbowego
  3. W polu symbol formularza wybierz Mandaty
  4. Ustaw miejscowość urzędu skarbowego jako Opole, a nazwę Pierwszy Urząd Skarbowy
  5. Wpisz kwotę mandatu karnego
  6. Jako typ identyfikatora dodaj numer PESEL
  7. Pole Okres rozliczenia pozostaw puste
  8. Jako identyfikację zobowiązania mandatu wpisz serię i numer mandatu

Po uzupełnieniu wszystkich pól zatwierdzamy przelew i postępujemy zgodnie z dalszymi instrukcjami podanymi przez bankowość internetową.

Dlaczego płacę mandat do Urzędu Skarbowego w Opolu?

Wiele osób, które otrzymają mandat karny, zastanawia się, dlaczego w polu odbiorca wpisuje się Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Szczególnie jeśli mieszkają w zupełnie innej części Polski. Wynika to z faktu, że od 1 stycznia 2016 roku zadania związane z poborem należności wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego przejął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu.

Do końca grudnia 2015 roku grzywny nałożone w drodze mandatu karnego były wpłacane na konta poszczególnych urzędów wojewódzkich. W wielu przypadkach budzi to obawy, szczególnie w dobie tak szeroko nagłaśnianych oszustw internetowych, jednak jak widać, są one całkowicie nieuzasadnione.

Co wpisać w tytule przelewu płacąc za mandat?

Każdy przelew musi mieć tytuł. W przypadku mandatu należy w tym miejscu umieścić identyfikator zobowiązania lub tytuł płatności. W rzeczywistości jest to seria i numer mandatu karnego, który otrzymaliśmy. Jeśli nadal posiadamy druk, który wręczył nam funkcjonariusz — nie ma problemu, gdyż wystarczy przepisać odpowiednie litery i cyfry.

Co zrobić w przypadku, gdy nie mamy fizycznego mandatu? W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z urzędem skarbowym w celu ustalenia serii i numeru mandatu karnego. Po uzyskaniu tych informacji możemy bez przeszkód wpisać je w odpowiednie pole i zapłacić mandat przelewem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas