Czy można mieć prawo jazdy i dostać mandat za jego brak? 1500 zł to tylko początek

Posiadanie prawa jazdy nie jest równoznaczne z posiadaniem uprawnień do kierowania pojazdem. Wiele osób nie wie o tym, że łatwo może wyjść poza ramy, w których ich prawko nie będzie uznane przez policjanta.

Wyjaśnijmy na początku, że nie mówimy tutaj o braku prawa jazdy w kontekście nie posiadania przy sobie fizycznego dokumentu. Obecnie kierujący nie musi mieć przy sobie blankietu, ponieważ policjanci wszystkie jego dane mogą łatwo sprawdzić w systemie.

Czym różni się brak prawa jazdy od braku uprawnień?

Wyjaśnijmy więc na czym polega różnica między brakiem prawa jazdy, a brakiem uprawnień. Wbrew pozorom różnica jest tutaj znacząca.

Mandat za brak prawa jazdy dostaje kierowca nie posiadający uprawnień lub kierowca, któremu odebrano takie uprawnienia. Tę kwestię reguluje art. 94 Kodeksu wykroczeń.

Reklama

Z kolei o braku uprawnień mówimy wtedy, gdy na przykład kierowca, który prowadzi pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 4,5 tony, posiada jedynie prawo jazdy kategorii B. Nie może więc prowadzić pojazdu o DMC większej niż 3,5 t.

Jaki mandat grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień?

Jeszcze do końca 2021 roku za takie przewinienie kierowca mógł dostać mandat w wysokości do 500 złotych, a w większości przypadków obywało się bez poważniejszych konsekwencji. Od nowego roku przepisy są dużo bardziej rygorystyczne w tej kwestii:

Jeśli kierujący prowadzi pojazd nie posiadając odpowiednich uprawnień to sprawa jest bardzo prosta. Przepisy mówią o mandacie w wysokości co najmniej 1500 zł. Policjant może wystawić dużo wyższą grzywnę, a do tego sprawia trafia do sądu, który może podnieść wysokość kary nawet do 30 tys. zł.

Do tego trzeba się jeszcze liczyć z zatrzymaniem dotychczasowych uprawnień, ponieważ z kodeksu wykroczeń wynika automatyczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Policjanci zatrzymują uprawnienia już w czasie kontroli drogowej, a o dalszym losie decyduje sąd. Zakaz prowadzenia pojazdów orzekany za wykroczenie trwa minimum 6 miesięcy, a maksymalnie 3 lata.

Prowadzenie pojazdu pomimo zakazu to przestępstwo

Jeśli kierowca w tym czasie, wsiądzie za kierownicę i zostanie zatrzymany przez policję - popełnia przestępstwo. Jakiś czas temu przepisy zmieniły kategoryzację tego przewinienia. Grozi za to nawet 5 lat więzienia, o czym stanowi art. 244 Kodeksu karnego:

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy