Uwaga - za "prawko" 7 tys zł!

Mamy złe wiadomości dla tych wszystkich, którzy marzą o pracy kierowcy ciężarówki. Od 10 września droga do szoferki będzie nie tylko dłuższa, ale i dużo droższa.

Przypominamy, że obecnie, by stać się kierowcą auta ciężarowego o masie powyżej 3,5 tony, należy mieć ukończone 18 lat i odbyć kurs, na który składa się 20 godzin teorii oraz 30 godzin jazd (koszt około 2000 zł). Trzeba również odbyć podstawowy kurs z przewozu rzeczy, który kosztuje około 800 zł.

Po 9 września zaczną obowiązywać przepisy, w myśl których kandydat na kierowcę zawodowego (uwaga - kolejna zmiana: musi mieć ukończone 21 lat!) będzie musiał szkolić się aż 280 godzin - zamiast kursu z przewozu rzeczy, trzeba teraz będzie przejść inny, tzw. "kwalifikację wstępną". Szkoły nauki jazdy przeżywają więc prawdziwe oblężenie. Na kursach kategorii C brakuje miejsc, a kursanci robią wszystko, by jak najszybciej ukończyć szkolenie i przystąpić do egzaminu.

Dla przyszłych kierowców ciężarówek oznacza to bowiem wymierne korzyści finansowe. Szkoły nauki jazdy szacują, że gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, koszty uzyskania prawa jazdy kategorii C wzrosną do 7-10 tysięcy złotych!

Z Maciejem Kulką, właścicielem szkoły nauki jazdy i szkolącymi się na kategorię C kierowcami rozmawiał reporter RMF FM Krzysztof Kot.

- Trzy ciężarówki jeżdżą od godziny 6 do 23 non stop i najbliższy wolny termin mamy pierwszego września. To są rozpaczliwe w tej chwili próby ukończenia kursu, umówienia się na egzamin, no ale każdy ma swoją wytrzymałość - niestety, nie będziemy jeździli po godzinie 23... Koszty to teraz 600-700 złotych, a później to wychodzi prawie 7-8 tysięcy! To jest kolosalna różnica - powiedział jeden z kursantów.

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: ciężarówki | szkoły | Uwaga!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy