Reklama

Protest egzaminatorów WORD. Są trudności z podejściem do egzaminu

W najbliższym czasie nie będzie podwyżek dla egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. A to oznacza wznowienie protestu i odwoływanie egzaminów.

Egzaminatorzy z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego wznawiają protest. Rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury zakończyły się fiaskiem. Z jednej strony resort zapewniał, że stworzony zostanie zespół roboczy, który będzie pracować nad postulatami egzaminatorów. Z drugiej - wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską otwarcie przyznał, że podwyżek dla protestujących nie będzie.

Egzaminatorzy protestowali na początku lipca

Pierwszy raz egzaminatorzy protestowali na początku lipca. Pomiędzy 4 a 7 lipca testy na prawo jazdy nie odbywały się w 27 regionalnych ośrodkach. Pracownicy brali urlopy lub korzystali ze zwolnień lekarskich. Egzaminy nie odbywały się wtedy między innymi w Gdańsku, Rzeszowie, Szczecinie, Krakowie, Toruniu i Pile. Protest przerwano, bo rozmowy z egzaminatorami podjął resort infrastruktury.

Reklama

Po serii spotkań 26 lipca obie strony sporu uzgodniły, że w ministerstwie powstanie zespół roboczy, który będzie pracować nad postulatami egzaminatorów. Ci domagają się przede wszystkim wzrostu wynagrodzeń (większość z nich zarabia poniżej 3 tys. zł netto) oraz zmian w systemie oceniania kursantów. Resort starał się przerzucić problem zbyt niskich pensji na samorządy i przekierowywał egzaminatorów do marszałków poszczególnych województw. Zapowiadana przez resort grupa robocza miała powstać na przełomie sierpnia i września.

Wiceminister rozwiał nadzieje. Nie ma planów podwyższania pensji egzaminatorów

Tymczasem już trzy dni po ostatnich rozmowach w resorcie (29 lipca) wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską Iwony Arendt pisał wprost: "Informuję, że Minister Infrastruktury na chwilę obecną nie planuje zmiany polegającej na kwotowym podwyższaniu stawek wynagrodzenia egzaminatorów". To wyczerpało cierpliwość egzaminatorów, którzy już zapowiedź stworzenia zespołu roboczego postrzegali w kategorii mydlenia oczu.

Egzaminatorzy czują się oszukani, będzie protest

- Egzaminatorzy czują się oszukani - mówi radiu RMF FM Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP. Wnosimy o bezpośrednie spotkanie z ministrem Andrzejem Adamczykiem. Wiceminister Weber nie jest już dla nas partnerem do rozmów - dodaje.

Według nieoficjalnych informacji chęć dołączenia do protestu zgłasza nawet kilkuset egzaminatorów w całym kraju. Pierwsi w pracy nie stawią się już dzisiaj. Dopiero po południu powinniśmy już wiedzieć, ile osób dołączyło do protestu i w których WORD-ach egzaminy się nie odbywają.

Gdzie można podejść do egzamin, a gdzie nie jest to możliwe?

Województwo podkarpackie
W trzech spośród czterech WORD-ów na Podkarpaciu: Krośnie, Rzeszowie i Tarnobrzegu egzaminatorzy mają zwolnienia lekarskie lub wzięli urlopy na żądanie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w WORD w Krośnie. Jak poinformował dyr. tego ośrodka Ryszard Siepietowski, do pracy nie przyszło 20 egzaminatorów. W związku z tym odwoływane są egzaminy zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, o czym WORD informuje kandydatów na kierowców. Prosi ich też, żeby byli w kontakcie z ośrodkiem, w celu ustalenia nowego terminu.

Z kolei w Rzeszowie i Tarnobrzegu egzaminy teoretyczne odbywają się na razie zgodnie z planem, natomiast praktyczne przeprowadzane są w poniedziałek w miarę możliwości, a pozostałe są odwoływane i przekładane na inny termin.

Kierownik Działu Egzaminowania w WORD w Rzeszowie Mirosław Marczak powiedział, że z 18 egzaminatorów, tylko 6 przyszło do pracy. Z pozostałych część skorzystało ze zwolnień lekarskich lub urlopów na żądanie, a część jest na zaplanowanych urlopach.

Podobna sytuacja jest w Tarnobrzegu. "Spośród 14 egzaminatorów, którzy mieli dziś egzaminować, do pracy przyszło trzech" - przekazał dyrektor tarnobrzeskiego WORD Kamil Kalinka. Dodał, że pozostali zgłaszają zwolnienia lekarskie.

Jedynie w Przemyślu - jak zapewnił dyr. tamtejszego WORD Maciej Kamiński - egzaminy odbywają się zgodnie z planem i bez zakłóceń.

Województwo dolnośląskie

W związku z nieobecnością czterech egzaminatorów w trzech oddziałach Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego odwołano w poniedziałek około 20 egzaminów na prawo jazdy w skali całego województwa.

Jak powiedziała Agnieszka Brząkała z Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego (DORD), w poniedziałek do pracy nie przyszyło dwóch egzaminatorów z ośrodków DORD w Jeleniej Górze i w Głogowie. "Odwołano egzaminy kategorii B dla jednej grupy w Jeleniej Górze, zaś w Głogowie udało się znaleźć zastępstwo" - powiedział Brząkała.

Do pracy nie stawiło się w poniedziałek również dwóch egzaminatorów z Legnicy. Dla jednego z nich znaleziono zastępstwo, a egzaminy prowadzone przez drugiego zostały odwołane. Łącznie w skali całego województwa w poniedziałek odwołano około 20 egzaminów na prawo jazdy.

Województwo łódzkie

W WORD w Łodzi w ciągu najbliższych dni nie będzie można potwierdzić swoich umiejętności podczas egzaminów na prawo jazdy.

"Odwołujemy egzaminy" - powiedział urzędnik WORD w Łodzi przyjmujący telefonicznie zapisy na egzaminy na prawo jazdy. "Egzaminów nie ma w poniedziałek, nie będzie ich we wtorek i najprawdopodobniej także w środę" - podkreślił.

Nie ma na razie informacji ile osób w Łodzi i regionie nie przystąpi w najbliższych dniach do teoretycznych i praktycznych egzaminów na prawo jazdy.

Województwo małopolskie

W poniedziałek w Krakowie zostały odwołane wszystkie egzaminy praktyczne, a we wtorek i środę odbędą się praktyczne egzaminy tylko na kategorię C+E.

Egzaminy teoretyczne odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Informacje będą przekazywane na bieżąco na stronie internetowej mord.krakow.pl - poinformował Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie (MORD) w poniedziałek.

Osoby, których egzaminy zostały odwołane, proszone są o kontakt z lokalnym Biurem Obsługi Klienta w celu wyznaczenia nowego, dogodnego terminu egzaminu. "Za utrudnienia przepraszamy" - podał MORD.

Egzaminy w Nowym Sączu i Tarnowie odbywają się zgodnie z planem.

***

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: WORD | egzamin na prawo jazdy | protest egzaminatorów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy