Reklama

Nowe egzaminy na prawo jazdy. Szykuje się kontrola

W styczniu - zmiany, w listopadzie - kontrola. Minister transportu zapowiedział, że sprawdzi, czy Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są gotowe do wprowadzenia nowych egzaminów na prawo jazdy.

Nowe zasady mają wejść w życie 19 stycznia 2013 roku.

Najwięcej zmian dotyczy egzaminów teoretycznych. Sławomir Nowak mówi, że chce osobiście sprawdzić, czy wszystko jest gotowe. Minister powiedział, że już wcześniej docierały do niego sygnały, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w całym kraju są gotowe do zmian, nie mniej chce sam sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest. Sprawdzane będzie między innymi działanie nowego, tak zwanego dynamicznego systemu egzaminowania. Kontrolowane też będą nowe place manewrowe.

Od przyszłego roku zupełnie zmieni się między innymi część teoretyczna egzaminu. W pytaniach testowych poprawna będzie tylko jedna odpowiedź, ale czas na udzielenie odpowiedzi będzie ograniczony. Szef Warszawskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Andrzej Szklarski mówi, że kandydaci na kierowców będą musieli sobie poradzić z prawdziwymi problemami na drodze.

Reklama

Egzaminowani będą oglądać film nakręcony kamerą wysokiej rozdzielczości. Konieczna będzie szybka i prawidłowa reakcja na problemy, z którymi ma do czynienia prawdziwy kierowca. Błąd będzie oznaczał niezdany egzamin.

Andrzej Szklarski twierdzi, że szkoły ruchu drogowego także są przygotowane do nowych rozwiązań, co powinno spowodować, że odsetek zdających egzamin nie powinien spaść. Mimo tego szkoły obecnie przeżywają oblężenie kandydatów na kierowców, którzy chcą zdążyć z egzaminem jeszcze przed styczniem.

Pierwotnie, zmiany w egzaminach na prawo jazdy miały wejść w życie w lutym tego roku, ale wejście w życie odpowiedniego rozporządzenia zostało odroczone do przyszłego roku.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy