Reklama

Masz 16 lat? Możesz jeździć!

Chcesz prowadzić samochód ale jesteś niepełnoletni? Nie ma problemu. Możesz jeździć autem w wieku 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.

Aby wyrobić prawo jazdy kategorii B, trzeba ukończyć 18 lat. Jednak osoba o 2 lata młodsza ma możliwość otrzymania dokumentu, dzięki któremu będzie mogła prowadzić samochód. Prawo jazdy kategorii B1 uprawnia do poruszania się autami, których masa własna nie przekracza 550 kg.

Reklama

Kurs i egzamin

Aby je zdobyć, należy ukończyć odpowiedni kurs w szkole nauki jazdy. Niestety, nie w każdej jest to możliwe. Jeśli już uda się odnaleźć odpowiednią szkołę, można zapisać się na zajęcia nie wcześniej niż po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy, jednak egzamin może się odbyć najwcześniej w dniu 16. urodzin.

Po odbyciu kursu (30 godzin lekcyjnych wykładów i 30 godzin zegarowych za kierownicą) oraz zdaniu egzaminu wewnętrznego i przejściu badań lekarskich, przyszły kierowca może zapisać się na egzamin państwowy. Ponieważ WORD-y nie dysponują swoimi pojazdami kategorii B1, trzeba zapewnić samochód do przeprowadzenia egzaminu. Usługę wypożyczenia oferują autoszkoły.

Sam egzamin przebiega tak, jak na kategorię B. Najpierw należy zdać teorię (test), a następnie zaliczyć część praktyczną na placu manewrowym i w ruchu miejskim.

Jeśli uda się zdać egzamin, po ok. 2 tygodniach można odebrać prawo jazdy B1. Co ważne: jeśli po ukończeniu 18 lat zdecydujemy się zdawać egzamin na prawo jazdy kategorii B, wystarczy nam odbycie 20, a nie 30 godzin jazd z instruktorem w szkole nauki jazdy oraz zdanie wyłącznie praktycznej części egzaminu państwowego.

Odpowiedni samochód

Pozostaje jeszcze kwestia auta. Wybór nie jest zbyt duży. Najtaniej można kupić używane (np. Daihatsu Cuore, Smart Fortwo), poddane kuracji odchudzającej i mające w dowodzie rejestracyjnym (rubryka G) wpisaną masę do 550 kg. Są też firmy oferujące przygotowanie pojazdów klientów pod kategorię B1 za ok. 1500 zł (przeróbka techniczna i komplet dokumentów, które służą do zarejestrowania auta).

Dostępne są także nowe samochody spełniające wymagania kategorii B1. Jednym z nich jest Microcar M.GO z silnikiem o mocy 5,4 KM.

Młody kierowca nie jest jednak skazany na mały i wolny pojazd, bo jedyne ograniczenie to masa auta. Nie ma natomiast obostrzeń co do mocy czy pojemności silnika. Mając prawo jazdy kategorii B1 można jeździć np. Caterhamem 7 Roadsport 120, który przyspiesza do setki w 6,1 sekundy. 1.

Koszty prawa jazdy:

1. Kurs: od ok. 1000 zł.

2. Wypożyczenie auta na egzamin państwowy: od 120 zł.

3. Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B1: teoretyczny 22 zł + praktyczny 135 zł (razem 157 zł).

4. Wydanie prawa jazdy: 84,5 zł.

Przykładowe samochody, którymi można jeździć mając prawo jazdy kategorii B1

DAIHATSU CUORE (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 847 cm3

Moc: 42 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: od ok. 6000 zł

SMART FORTWO (PRZEROBIONY)

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 599 cm3

Moc: 61 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 16 000 zł

MICROCAR M.GO

Silnik: diesel

Pojemność skokowa: 523 cm3

Moc: 5,4 KM

Skrzynia biegów: automatyczna

Cena: od ok. 40 000 zł

CATERHAM 7 ROADSPORT 120

Silnik: benzynowy

Pojemność skokowa: 1600 cm3

Moc: 121 KM

Skrzynia biegów: manualna

Cena: ok. 138 000 zł

Sebastian Sulowski

Tekst pochodzi z tygodnika

tygodnik "Motor"

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie | prawo jazdy | silnik | Auta | egzamin | jazdy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje