Cała prawda o obowiązkowej wymianie praw jazdy

Kierowcy zostaną zmuszeni do wymiany praw jazdy z ograniczonym okresem ważności, jednak nie będą musieli przechodzić badań lekarskich.

Klamka zapadła, Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty ważne maksimum 15 lat jest zgodny z konstytucją.

Wyrok zapadł po tym jak przepisy, które obowiązują od 19 stycznia 2013 r. zaskarżyli parlamentarzyści PiS. Ci stwierdzili, że ustawa o kierujących pojazdami narusza konstytucyjne zasady ochrony praw słusznie nabytych. Powód? Od 2028 r. zacznie się masowa wymiana bezterminowych praw jazdy na nowy blankiety, ważne tylko przez 15 lat. Dodatkowo, przy wymianie dokumentu kierowca będzie musiał się poddać badaniom lekarskim, co wcześniej nie było obowiązkowe.

Reklama

Wymyślone badania

Decyzja Trybunału odrzucająca skargę wywołała prawdziwą burzę w mediach. Najczęściej krytykowany był obowiązek wykonywania obowiązkowych badań lekarskich (koszt 200 zł) potrzebnych do otrzymania nowego dokumentu. To także miało spowodować wyeliminowanie z dróg kierowców seniorów.

W przypadku większości kategorii praw jazdy prawda jest jednak inna. Nic się nie zmienia, nie trzeba wykonywać żadnych badań lekarskich. "Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne" - mówi Piotr Popa z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Kiedy wygaśnie już ważność nowego dokumentu (standardowo po 15 latach) lub zajdzie potrzeba jego wymiany (np. z powodu zmiany danych), także nie będzie potrzeby wizyty u lekarza. Trzeba jednak będzie zapłacić za wydanie nowego dokumentu 100,50 zł.

Zawodowcy do lekarza

Natomiast badania będą musiały przechodzić osoby, które posiadają kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W ich przypadku dokument będzie ważny tylko 5 lat.

Wymiana już trwa

Co więcej, o braku konieczności wykonywania badań lekarskich przekonały się osoby, które np. z powodu zgubienia dotychczasowego dokumentu otrzymały już nowy blankiet z terminem ważności 15 lat. Takie są wydawane od roku, czyli od 19 stycznia 2013 r., o czym zapomnieli parlamentarzyści składający skargę do Trybunału, skupiając się tylko na obowiązkowej wymianie dokumentów w latach 2028-2033.

Tymczasem w ciągu jedenastu miesięcy od wejścia w życie przepisów modyfikujących wzór prawa jazdy, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wydała ponad milion sztuk tych dokumentów.

Wymogi Unii

Nowy wzór dokumentu został wprowadzony na mocy unijnej dyrektywy. Co ciekawe, w większości krajów ważność dokumentu to jedynie 10 lat. Polska skorzystała z możliwości przedłużenia okresu ważności prawa jazdy do 15 lat.

Warto wiedzieć

1. Osoba posiadająca już bezterminowe prawo jazdy (starego typu) lub terminowe (nowy wzór), otrzymując nowy dokument (wtórnik) nie musi przechodzić badań lekarskich.

2. Każdy kierowca, który wymienia prawo jazdy (z powodu zgubienia, kradzieży, zniszczenia lub zmiany danych) lub otrzymuje go po raz pierwszy, dostaje dokument ważny przez 15 lat.

3. Osoby posiadające prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musiały wymienić dokument od 2028 do 2033 r.

Jak wymienić prawo jazdy?

W wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania należy osobiście złożyć wniosek o wydanie dokumentu.

Trzeba dostarczyć: dowód osobisty, dotychczasowe prawo jazdy lub oświadczenie o jego utracie, jedną fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm w pozycji lewego półprofilu, zapłacić za wydanie dokumentu 100,50 zł.

tygodnik "Motor"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy