Będą nowe prawa jazdy! Co oznacza kod "69"?

Wszystko wskazuje na to, że polskich kierowców czeka kolejna zmiana wzoru prawa jazdy. Wraz z nim w dokumencie pojawią się też nowe oznaczenia kodowe, na które szczególną uwagę zwracać będą policjanci drogówki...

Jak donosi "Rzeczpospolita", minister infrastruktury i rozwoju złożył już stosowny projekt dotyczący zmian w wyglądzie prawa jazdy w Rządowym Centrum Legislacji. Głównym powodem proponowanych zmian jest konieczność dostosowania wyglądu dokumentu do nowego prawa dopuszczającego możliwość poruszania się kierowcy wyłącznie pojazdem wyposażonym w tzw. blokadę alkoholową.

Chodzi o nowe przepisy dotyczące kierowców, którzy - za jazdę pod wpływem alkoholu - stracili uprawnienia do prowadzenia pojazdów. By je odzyskać - na trzy lata - osoba taka musi zamontować w swoim aucie blokadę alkoholową.

Reklama

Ta uniemożliwia uruchomienie silnika, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,1 mg w 1 dm sześciennym.

Wszystko wskazuje na to, że w prawie jazdy osoby zobowiązanej do używania blokady alkoholowej w swoim pojeździe pojawi się nowy kod - liczba "69".

Dzięki temu, już na początkowym etapie kontroli, policjant drogówki będzie wiedział, że ma do czynienia z kierowcą, w stosunku do którego sądy orzekały zakaz prowadzenia pojazdów.

Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy