Teoria na prawo jazdy zaliczona. Kiedy musisz zdać egzamin praktyczny?

Chcąc zdobyć uprawnienia do prowadzenia samochodu, po ukończeniu kursu konieczne jest zdanie dwóch egzaminów: teoretycznego i praktycznego. Zdanie drugiego z nich jest niemożliwe bez zdania pierwszego z nich. Czeka cię teoria i chcesz wiedzieć o co pytają, lub ile można mieć błędów? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z egzaminem teoretycznym na prawo jazdy.

Ile kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kosztuje 50 zł. Pieniądze należy wpłacić do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, w którym będziemy zdawać test. Niezależnie od tego, które to będzie podejście i ile razy nie zdaliśmy, koszt egzaminu zawsze jest taki sam.

O co pytają na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy składa się łącznie z 32 pytań, które składają się na pytania z wiedzy podstawowej i pytań z wiedzy specjalistycznej. Z wiedzy podstawowej kursant musi odpowiedzieć na 20 pytań, z czego jest to 10 pytań o wysokim znaczeniu (wartych 3 punkty), 6 pytań o średnim znaczeniu (wartych 2 punkty) i 4 pytania o niskim znaczeniu (wartych 1 punkt). Na każde pytanie z wiedzy podstawowej odpowiadamy jedną z dwóch odpowiedzi "TAK" lub "NIE".

Reklama

Jeśli chodzi o pytania na egzaminie teoretycznym z wiedzy specjalistycznej, to jest ich 12. W tym jest to 6 pytań o wysokim znaczeniu (wartych 3 punkty), 4 pytania o średnim znaczeniu (wartych 2 punkty) oraz 2 pytania o niskim znaczeniu (wartych 1 punkt). Na każde z zapytań trzeba odpowiedzieć jedną z trzech rozbudowanych odpowiedzi A, B lub C

Pytania na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy dotyczą tematów poruszanych na wykładach, które są częścią kursu. Poruszają one kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a dokładnie są to tematy takie jak: 

  • znaki drogowe (ostrzegawcze, zakazu i nakazu, informacyjne, poziome) 
  • sygnalizacja świetlna i kierowanie ruchem 
  • pierwszeństwo przejazdu 
  • zatrzymanie, postój, włączanie się do ruchu 
  • zmiana kierunku jazdy, przejazdy kolejowe 
  • wyprzedanie, omijanie, wymijanie, cofanie 
  • szczególna ostrożność 
  • warunki drogowe 
  • prędkości, hamowanie, odstępy
  • technika jazdy
  • obowiązki kierującego, dokumenty
  • awarie pojazdu, pierwsza pomoc.

Pytania na egzaminie teoretycznym mogą być czysto teoretyczne, ale także są pytania ilustrowane krótkimi filmikami lub zdjęciami, sprawdzając znajomość praktycznego zastosowania wiedzy teoretycznej. Projekcja filmów odbywa się tylko raz.

Ile można mieć błędów na egzaminie teoretycznym?

Maksymalna ilość punktów, jaką można zdobyć na teorii to 74. Aby zdać, konieczne jest zdobycie co najmniej 68 punktów. Ze względu na zróżnicowanie punktacji za pytania, nie da się jasno określić, ile można mieć błędów na egzaminie teoretycznym. Maksymalnie możemy nie odpowiedzieć na taką ilość pytań, której wartość będzie równa 6 punktów. Trzeba pamiętać, że nie jest to równoznaczne z popełnieniem 6 błędów

Na każde z pytań możemy odpowiedzieć tylko jeden raz. Zaznaczenie odpowiedzi innej niż prawidłowa skutkuje nieotrzymaniem punktów. Całkowity czas na odpowiedzenie na pytania, czyli maksymalny czas trwania egzaminu to 25 minut. Z tego czasu kursant ma: 

  • 20 sekund na zapoznanie się z treścią i 15 sekund na udzielenie odpowiedzi z wiedzy podstawowej 
  • 50 sekund na zapoznanie się z pytaniem i udzielenie odpowiedzi z wiedzy specjalistycznej

Po minięciu wyznaczonego czasu lub przejściu do następnego pytania nie ma możliwości powrotu do poprzedniego. Oznacza to, że popełniając błąd, możemy nie być w stanie go poprawić

Jeśli nie uzyskamy minimum 68 punktów, które są niezbędne do zdania teorii, uzyskamy wynik negatywny. Wówczas możemy podejść do testu kolejny raz, w innym, dostępnym terminie. Do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy można podchodzić nieograniczoną ilość razy, aż do momentu, gdy uda nam się uzyskać wynik pozytywny. Za każde następne podejście ponownie płacimy, tyle, ile za pierwszy egzamin. 

Czy egzamin teoretyczny na prawo jazdy traci ważność?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy nie traci ważności. Oznacza to, że po raz zdanym teście, nie musimy się martwić np. o wybranie odległego terminu egzaminu praktycznego. Nie traci on również ważności w momencie, gdy nie uda się nam zdać praktyki.

Natomiast po zdaniu egzaminu teoretycznego nie ma sensu odkładać zdawania egzaminu praktycznego. Zwlekanie z tym może skutkować koniecznością powtarzania materiału. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, póki wszystkie niezbędne informacje pamiętamy "na świeżo".

Co po zdanej teorii? Czas na egzamin praktyczny na prawo jazdy

Po zdanym egzaminie teoretycznym na prawo jazdy kolejnym etapem jest egzamin praktyczny. Uzyskanie z niego pozytywnego wyniku to ostatni warunek, który trzeba spełnić, aby zdobyć prawo jazdy i uprawnienia do prowadzenia samochodu.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy ma za zadanie sprawdzić dwie umiejętności: wykonywania podstawowych manewrów i jazdy w ruchu drogowym. Podczas niego niezbędna jest znajomość nie tylko prowadzenia pojazdu, ale też wszystkich przepisów ruchu drogowego i znaków. Z tego powodu teoria z praktyką są ze sobą tak ściśle połączone i warto podejść do egzaminu praktycznego najszybciej jak to możliwe po zdaniu testu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | egzamin | egzamin prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy