Kurs na prawo jazdy. Czy kursant może dostać mandat?

Kierowca, który nie przestrzega przepisów, może dostać mandat karny. Czy kursant, który dopiero się uczy, może zostać ukarany? Czy instruktor odpowiada za jego przewinienia? Sprawdzamy, co mówią przepisy na ten temat.

Kwestia mandatu dla kierowcy, który posiada uprawnienia jest oczywista. Okazuje się, że kursanci ośrodków nauki jazdy również mogą zostać ukarani mandatem. Ich działanie nie może być usprawiedliwione faktem, że obok znajduje się instruktor bądź egzaminator, który mógłby zareagować na nieprawidłowe zachowanie na drodze.

Kurs na prawo jazdy a mandat

W związku z tym mandatem za wykroczenie może zostać ukarany zarówno kursant jak i instruktor. Wszystko zależy od tego, kto ponosi winę za konkretny czym. Doświadczona w jeździe osoba, siedząca na miejscu pasażera, mająca wpływ na działania kierującego, powinna szybko reagować na jego błędy i nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Reklama

Jednak nie zawsze instruktor czy egzaminator jest w pełni odpowiedzialny za to, co dzieje się z pojazdem. Wtedy winę ponosi również kierujący.

Kim jest kierujący pojazdem?

Przepisy stanowią jasno, że kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek, jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym, a także odbywa w ramach szkolenia naukę jazdy odpowiednio przygotowanym pojazdem pod nadzorem instruktora.

Warto wiedzieć, że kierującym w świetle przepisów jest również kursant zdający państwowy egzamin pod nadzorem egzaminatora. Z kolei kursant nauki jazdy nie może zostać dopuszczony do prowadzenia samochodu zanim nie opanuje podstawowych zasad ruchu drogowego.

Mandat dla kursanta - podstawa prawna

Osoba, która nie posiada prawa jazdy, ale kieruje pojazdem, może odpowiadać za popełniony czyn na podstawie Art. 177 Kodeksu Karnego, który stanowi:

  • § 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  • § 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kurs na prawo jazdy | mandaty | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy