Czy trzeba mieć prawo jazdy, żeby jeździć quadem?

Lata największej popularności quadów (ATV) mamy już za sobą, ale w okresie wakacyjnym zwiększa się zainteresowanie wypożyczaniem takich sprzętów. Sprawdzamy, czy do prowadzenia quada potrzebujemy prawa jazdy oraz jakie przepisy obowiązuję kierowcę takiego czterokołowca.

Czy do jazdy quadem jest potrzebne prawo jazdy?

Najpopularniejszą grupę quadów stanowią pojazdy lekkie. Są to maszyny, których masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna wynosi co najwyżej 45 km/h. Dzięki takim parametrom pojazdy ATV mogą być prowadzone przez osoby niepełnoletnie, ale pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii AM (dostępne już od 14 roku życia).

Nieco większe pojazdy są klasyfikowane jako czterokołowce. Do ich prowadzenia są już wymagane poważniejsze uprawnienia, ponieważ są mocne i szybkie. Według polskich przepisów są to pojazdy samochodowe do przewozu ładunków lub osób (z wykluczeniem samochodu, osobowego, ciężarowego, motocykla), których masa własna nie przekracza 550 kg (podczas transportu rzeczy) lub 400 kg (podczas transportu osób). Żeby móc prowadzić takie urządzenie potrzebujemy kategorii B1 (dostępne od 16 roku życia).

Reklama

Mając uprawnienia kategorii B możemy w zasadzie prowadzić bez żadnych ograniczeń wszystkie rodzaje quadów (ATV), pod warunkiem, że zostały zarejestrowane jako czterokołowce, czterokołowce lekkie lub ciągniki. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym widnieje, że quad został zarejestrowany jako motocykl, trzeba mieć uprawnienia kategorii A. Jednak tylko wtedy, gdy pojemność jednostki napędowej przekracza 125 cm3, a moc 11 kW.

Jak wynika z powyższego zestawienia, praktycznie nie ma możliwości legalnego prowadzenia quada bez posiadania jakiegokolwiek prawa jazdy.

Jazda quadem - tylko z przeglądem i ubezpieczeniem

Quad to nie zabawka - należy o tym pamiętać. Takim pojazdem można się poruszać po drogach publicznych wśród innych uczestników ruchu. Dlatego quady muszą spełnić określone wymagania dopuszczające je do ruchu.

Quady użytkowane na drogach publicznych muszą być sprawne technicznie oraz zgodne z określonymi warunkami homologacji, czyli posiadać oświetlenie i tablicę rejestracyjną w widocznym miejscu. Takie urządzenie musi również posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Podczas jazdy quadem kierowca i pasażerowie muszą być wyposażeni w kask. Z tego obowiązku zwalnia czterokołowiec, który ma fabrycznie zamknięte nadwozie, a do tego jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

W jakich miejscach można jeździć quadem?

Podczas jazdy quadem obowiązują wszystkie zasady ruchu drogowego. Jazda jest możliwa wyłącznie po drogach publicznych lub odcinkach do tego wyznaczonych, strefach ruchu i zamieszkania. Zakazem jazdy objęte są takie tereny, jak: leśne dukty, parki narodowe i krajobrazowe, plaże. Ze względów bezpieczeństwa nie można również jeździć po wałach przeciwpowodziowych.

Za złamanie powyższych przepisów grożą wysokie mandaty. Trzeba również pamiętać, że quadem nie można się poruszać po drogach ekspresowych i autostradach. W przypadku przewożenia dziecka (do 7 lat), prędkość nie może przekraczać 40 km/h.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: quady | prawo jazdy | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy