Duże zmiany w prawach jazdy. Wiesz już od kiedy?

Ostatnimi czasy, po serii tragicznych wypadków z początku roku, politycy - przynajmniej w teorii - na poważnie wzięli się za kierowców.

Znów szykują się zmiany w prawie jazdy
Znów szykują się zmiany w prawie jazdyArtur BarbarowskiEast News

Pojawiło się kilka projektów zmian mających podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Kandydatów na kierowców, starających się monitorować wszelkie zmiany w przepisach, pragniemy jednak uspokoić...

Najbliższy realizacji jest projekt zmian w samym przebiegu egzaminów. W piątek, 9 maja, posłowie przegłosowali zmiany zakładające m.in. stworzenie jawnej bazy pytań egzaminacyjnych. Ich układaniem zajmować ma się specjalna komisja - egzamin teoretyczny przeprowadzany będzie na jednolitym systemie teleinformatycznym. Kandydat na kierowcę nie będzie też miał obowiązku uczestniczenia w szkoleniu teoretycznym - będzie można "z ulicy" przystąpić do egzaminu.

Nowelizacja zakłada również możliwość poruszania się kierowców z prawem jazdy kategorii B tzw. lekkim motocyklem o pojemności skokowej do 125 cm3. Warunkiem będzie posiadanie uprawnień kategorii B od - co najmniej - trzech lat. Motocykl będzie też musiał być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów.

Zakres zmian szykowany kierowcom przez ustawodawcę jest doprawdy imponujący. Kursantów, którzy obawiają się bałaganu związanego z nowymi zasadami egzaminowania pragniemy jednak uspokoić. Chociaż posłowie zaakceptowali projekt nowelizacji (w stosunku do obecnych przepisów zakłada on aż 170 zmian) - póki co - nic się nie zmieni. Na temat sejmowego projektu muszą się jeszcze wypowiedzieć przedstawiciele izby wyższej parlamentu.

Senat ma przeważnie 30 dni na zaakceptowanie lub zgłoszenie projektu zmian w propozycji posłów. Dopiero po akceptacji senatorów ustawa przedstawiana jest do podpisu prezydentowi, który ma 21 dni na przedstawienie swojego stanowiska. Jeśli nie skorzysta z prawa weta ustawa zostaje opublikowana w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie po upływie tzw. vacatio legis, czyli okresu niezbędnego do zapoznania się z jej zapisami obywateli.

W przypadku większości ustaw, prawo staje się obowiązujące po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, o ile w danym akcie nie przewidziano dłuższego terminu. W przypadku proponowanych przez sejm zmian w egzaminach na prawo jazdy można się jednak spodziewać dużo dłuższego okresu, wynikającego m.in. z konieczności opracowania nowej bazy pytań i stworzenia centralnego systemu teleinformatycznego dla ośrodków egzaminacyjnych.

W rzeczywistości oznacza to, że jest mało prawdopodobne, by nowe przepisy weszły w życie jeszcze w tym roku.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas