Zagadki tablic z odległościami. Dystans na rynek czy do granic miasta?
Znak drogowy z nazwą miejscowości i podaną odległością to częsty widok na polskich drogach. Kierowcy intuicyjnie interpretują tę informację jako dystans, jaki pozostał im do pokonania, by dotrzeć do celu. Ale czy jest to zawsze prawda? Dokąd tak naprawdę liczone są te odległości?
Jak liczona jest odległość do danej miejscowości?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dla sygnałów i znaków drogowych, odległości podawane na tablicach informacyjnych liczone są do centralnego punktu danej miejscowości. Może to być:
- Rynek
- Główny plac
- Ratusz
- Skrzyżowanie dróg przelotowych
- Inny punkt charakterystyczny
Dokładny punkt centralny wyznaczany jest indywidualnie dla każdego miasta i nie zawsze jest to intuicyjne miejsce. Przykładowo, w Warszawie centralnym punktem jest skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, a nie Stare Miasto.
Na odległość do pokonania mogą mieć wpływ również inne czynniki
Warto o tym pamiętać, planując trasę i obliczając czas przejazdu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że na rzeczywisty dystans do pokonania mogą mieć wpływ:
- Utrudnienia w ruchu
- Objazdy
- Wybór konkretnej trasy w obrębie miejscowości
Jak podawać odległości do takich punktów jak stacje paliw?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dokładnie definiuje także sposób podawania innych odległości na tablicach informacyjnych, które możemy spotkać na polskich drogach. Oto, jak ono brzmi:
"Liczby kilometrów podawane na drogowskazach, tablicach kierunkowych i tablicach szlaku drogowego powinny oznaczać odległość od miejsca umieszczenia znaku do centralnego punktu danej miejscowości, np. rynku, głównego placu, ratusza, skrzyżowania dróg przelotowych itp. Odległości należy podawać w pełnych kilometrach. Jeżeli odległość ta jest mniejsza od 2 km (dotyczy odległości podawanej na małym drogowskazie w kształcie strzały E-4), to podaje się ją z dokładnością do jednej dziesiątej kilometra, np. 0,7 km lub 1,4 km. Na drogowskazie do obiektu turystycznego, centrum miasta itp. odległość podaje się z dokładnością:
- do 50 m, jeżeli odległość jest mniejsza od 500 m,
- do 100 m, jeżeli odległość wynosi od 500 do 1000 m,
- do 0, 1 km, jeżeli odległość wynosi od 1,0 do 2,0 km,
- do 1 km, jeżeli odległość jest większa od 2 km."
Z drugiej strony, odległości do obiektów położonych poza terenem zabudowanym, np. stacji benzynowych, restauracji czy atrakcji turystycznych, liczone są od miejsca ustawienia znaku do wjazdu na drogę dojazdową do danego obiektu. Znając zasady obliczania odległości na tablicach informacyjnych, możemy lepiej planować podróże i unikać nieprzyjemnych niespodzianek.