Tajemniczy znak B-13a. Jest tak rzadki, że kierowcy nie wiedzą, co oznacza

Czasami przy drodze można spotkać bardzo tajemnicze znaki prezentujące naczepę samochodu dostawczego w kolorze pomarańczowym. Sprawdzamy, co oznacza dla kierowcy znak zakazu B-13a oraz co grozi za jego nieprzestrzeganie.

Co oznacza znak B-13a i co grozi za jego nieprzestrzeganie?
Co oznacza znak B-13a i co grozi za jego nieprzestrzeganie?Wojciech Stróżyk /Reporter East News

Katalog znaków zakazu obejmuje trzy pozycje, które wyróżniają się pomarańczowymi detalami. Wielu kierowców może nie wiedzieć o ich istnieniu, ponieważ są bardzo rzadko spotykane. Oprócz tego dotyczą bardzo wąskiej grupy kierowców.

Co oznacza znak B-13?

Znak B-13 

Jednym z takich tajemniczych znaków jest B-13. Oznacza zakaz wjazdu pojazdów z towarami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi. Komunikat jest bardzo prosty - wyznaczonym odcinkiem drogi nie mogą się poruszać samochody przewożące towary niebezpieczne lub gazy palne, które są wyszczególnione w przepisach klas towarów.

Co oznacza znak B-13a?

Znak B-13a 

Uzupełnieniem tego znaku jest pozycja B-13a. Ten znak informuje o zakazie wjazdu z towarami niebezpiecznymi. Jego celem jest wykluczenie z ruchu wszystkich pojazdów, które przewożą materiały niebezpieczne i ze względu na ilość takiego ładunku wymagają oznakowania pojazdu tablicami ostrzegawczymi w pomarańczowym kolorze.

Co grozi za niedostosowanie się do znaku B-13a?

Znaki B-13 i B-13a pojawiają się w miejscach, gdzie transport niebezpiecznego towaru oraz ewentualna awaria lub w wypadek mogą oznaczać szczególne zagrożenie dla osób, mienia lub środowiska. Bardzo często pod znakiem pojawia się tabliczka doprecyzowująca, czego konkretnie dotyczy zakaz. Może się okazać, że znak B-13a obowiązuje tylko w wybranych porach doby.

Nieprzestrzeganie tego znaku, podobnie jak w przypadku innych zakazów, kwalifikuje się do mandatu w wysokości 250 zł. Oprócz tego na kontro kierowcy trafiają dwa punkty karne.

***

Moto Flesz - odcinek 61. Nowości salonu paryskiegoINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas