​Światła w aucie. Jakie wieczorem i w nocy, jakie w słoneczny dzień?

Włączając światła w aucie odpowiednie do panujących warunków, kierowca zapewnia bezpieczeństwo sobie oraz pozostałym uczestnikom ruchu. Jakie światła w aucie włączyć wieczorem i w nocy? Których świateł używać w słoneczny lub deszczowy dzień? Przepisy kodeksu drogowego są jednoznaczne, a niewiedza może być bardzo kosztowna.

Światła w samochodzie to coraz większy cud techniki
Światła w samochodzie to coraz większy cud technikiINTERIA.PL

Jakie światła są w aucie?

Światła samochodowe służą do rozjaśniania drogi przed autem oraz wskazywania jego pozycji innym uczestnikom ruchu. Liczba ich rodzajów może przyprawić o zawrót głowy nie tylko świeżo upieczonych kierowców. Są to:

  • światła mijania (tzw. krótkie) - oświetlają drogę przed pojazdem;
  • światła drogowe (tzw. długie) - emitują najmocniejszy strumień światła, oświetlając drogę przed pojazdem;
  • światła dzienne - sygnalizują położenie auta za dnia (montowane jedynie z przodu samochodu);
  • światła przeciwmgielne - obowiązkowe światła przeciwmgielne tylne sygnalizują położenie auta w warunkach ograniczonej widoczności, a opcjonalne światła przeciwmgielne przednie oświetlają drogę przed pojazdem w tych samych warunkach;
  • światła pozycyjne - sygnalizują położenie pojazdu (obowiązkowo montowane z przodu i z tyłu auta). 

Jakie światła włączyć w dzień?

Przepisy kodeksu drogowego nakazują jazdę na światłach przez cały dzień. Podczas jazdy w warunkach dobrej widoczności kierowca może używać świateł do jazdy dziennej. Jeśli pojazd nie jest wyposażony w to rozwiązanie, to należy jeździć z włączonymi światłami mijania.

Wyłączone światła w aucie od świtu do zmierzchu to wykroczenie, za które kierowca może otrzymać mandat karny w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne.

Zachmurzenie albo deszcz - których świateł używać?

Za dnia w warunkach ograniczonej widoczności, takich jak silne zachmurzenie albo deszcz, niedozwolone jest używanie świateł dziennych. Wynika to z tego, że światła w aucie przeznaczone do jazdy dziennej nie zapewniają dostatecznego poziomu widoczności pojazdu dla innych uczestników ruchu. Zamontowane z przodu lampy emitują ograniczoną ilość światła, a tył pojazdu pozostaje całkowicie nieoświetlony.

Podczas intensywnego zachmurzenia albo deszczu należy włączyć światła mijania. Dzięki temu pojazd będzie widoczny dla pozostałych uczestników ruchu, a kierowca nie popełni wykroczenia.

Jakie światła włączać wieczorem albo w nocy?

Jazda samochodem wieczorem oraz w nocy wymaga wyraźnego sygnalizowania położenia pojazdu innym użytkownikom ruchu drogowego. Kluczowe jest także oświetlenie przestrzeni przed pojazdem. Pozwala to kierowcy kontrolować sytuację na drodze oraz reagować z wyprzedzeniem na ewentualne zagrożenia. Podczas jazdy nocą lub późnym wieczorem światła w aucie muszą być włączone.

Jadąc wieczorem lub nocą, należy obowiązkowo włączyć światła mijania. Poza terenem zabudowanym dozwolone jest korzystanie ze świateł drogowych. Mocne żarówki tych lamp skutecznie oświetlają znaczną przestrzeń przed autem. Należy jednak pamiętać o wyłączeniu świateł drogowych, gdy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd. Pozwoli to uniknąć oślepienia innego kierowcy, co może mieć poważne skutki.

Za jazdę od zmierzchu do świtu bez włączonych świateł mijania grozi mandat wynoszący 300 złotych oraz 6 punktów karnych. Używanie świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami również może nieść konsekwencje dla kierowcy. Grozi za to mandat w kwocie 200 złotych oraz 4 punkty karne.

Światła w aucie i mgła?

Mgła potrafi znacznie ograniczyć widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy. Kierowca w takich warunkach musi zapewnić widoczność swojego pojazdu dla innych uczestników ruchu. Tylne światła przeciwmgielne to obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu. Należy je włączyć, gdy widoczność jest ograniczona do 50 metrów. W przypadku poprawy warunków należy niezwłocznie wyłączyć światła przeciwmgielne. W przeciwnym wypadku kierowca może zostać ukarany mandatem w kwocie 100 złotych oraz 2 punktami karnymi.

Przednie oświetlenie przeciwmgielne to element wyposażenia dodatkowego, który może być bardzo pomocny podczas jazdy w gęstej mgle. Tego typu oświetlenia nie należy nadużywać. Za jazdę z włączonymi przednimi światłami przeciwmgielnymi w warunkach dobrej widoczności kierowcy grozi mandat wynoszący 100 złotych oraz 2 punkty karne. Jedynym wyjątkiem, gdy można używać przednich świateł przeciwmgielnych przy dobrej widoczności, jest jazda krętą drogą oznaczoną znakiem A-3 lub A-4 oraz tabliczką T-5.

***

Moto Flesz - odcinek 62. Norma Euro 7, Lotus Eletre, koniec produkcji w FordzieMarek Wicher INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas