O znaku C-18 mało kto pamięta. Działa tylko zimą
Chociaż w Polsce nie ma obowiązku posiadania i zakładania łańcuchów śniegowych zimą, istnieją sytuacje, gdzie skorzystanie z tego rozwiązania może okazać się konieczne. Mowa tu o miejscach oznaczonych znakiem C-18. W niektórych sytuacjach jego zignorowanie może zakończyć się dla nas mandatem.
Spis treści:
Wyjazd na ferie wymaga przygotowania
Wyjazd na zimowe ferie - zwłaszcza w górskie regiony naszego kraju - wymaga od kierowcy odpowiedniego przygotowania. Przed wyruszeniem w drogę na zaśnieżone trasy warto zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Kolejnym rozwiązaniem, które może się przydać, są odpowiednio dopasowane łańcuchy na koła. Pomimo, że w naszym kraju nie ma obowiązku ich posiadania, istnieją w Polsce miejsca, gdzie stosowanie łańcuchów może być wymogiem - mówią nam o tym znaki drogowe.
Rzadki znak C-18. Jego zignorowanie grozi mandatem
Konkretnie znak nakazu C-18 przedstawiający rysunek opony z łańcuchami na niebieskim tle. Oznaczenie to nakazuje stosowanie łańcuchów na minimum 2 koła napędowe. W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy.
Jeśli zignorujemy przepisy, o których mówi znak C-18, musimy się liczyć z otrzymaniem mandatu. Ten według obecnego taryfikatora wynosi 200 zł. Na nasze konto powędruje także 1 punkt karny. Co ciekawe - tak jak w przypadku wystąpienia wspomnianego znaku grozi nam mandat za brak założonych łańcuchów, podobnie zapłacimy mandat jeśli skorzystamy z tego rozwiązania na drodze niepokrytej śniegiem. W takich okolicznościach kara wynosi 100 zł.
Łańcuchy na koła. Jak dobrać odpowiednie?
Łańcuchy, które zakładamy na koła muszą być do nich dopasowane. Niestety nie są one uniwersalne i należy je dobierać odpowiednio względem określonego pojazdu i ogumienia. Inne łańcuchy będą przeznaczone do samochodów osobowych, terenowych, ciężarowych czy dostawczych. Różnice będą dostrzegalne m.in. w wielkości i grubości ich ogniw, a także gęstości ich ułożenia. Nie bez znaczenia będzie też zastosowany stop metalu.
Najlepszą metodą w ich wyborze będzie oczywiście sprawdzenie instrukcji obsługi naszego pojazdu. W przypadku większości modeli to właśnie tam można znaleźć odpowiednie informacje dotyczące rozmiarów pasujących łańcuchów.
Warto mieć jednak na uwadze, że dane z instrukcji pojazdu tyczą się niemal zawsze standardowych opon. W przypadku zmiany rodzaju ogumienia, pozostaje nam skorzystać z tabeli rozmiarów dostępnych na stronach internetowych producentów łańcuchów.