Kierowcy ruszyli w Polskę i zapomnieli o fotoradarach

Korzystając z poluzowania koronawirusowych restrykcji, zmotoryzowani tłumnie ruszyli w Polskę w nadziei na odrobinę relaksu i wypoczynku. Tłok na rodzimych drogach szybko przełożył się na liczbę zdjęć wykonanych przez fotoradary.

Rekordziści przekraczali prędkość o 100 km/h i więcej Ten jechał 212 km/h na ograniczeniu do 70 km/h
Rekordziści przekraczali prędkość o 100 km/h i więcej Ten jechał 212 km/h na ograniczeniu do 70 km/hITD

Jak informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, od początku wakacji do połowy sierpnia fotoradary zarejestrowały już ponad 188 tys. wykroczeń. To aż o 10 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Sprawcami większości wykroczeń byli kierujący pojazdami osobowymi. Podróżujący "osobówkami" odpowiadają aż za 93 proc. wakacyjnych naruszeń. Średnie przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar wynosi 23 km/h.

W okresie wakacyjnym wzrosła nie tylko liczba przekroczeń prędkości. Urządzenia zarejestrowały też ponad 7 tys. przypadków niestosowania się kierujących do sygnalizacji świetlnej. To o 19 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej przekroczeń prędkości - ponad 2,6 tys. - zarejestrował fotoradar w Krzywanicach na drodze krajowej nr 10. Wjazd na czerwonym świetle najczęściej rejestrowały urządzenia monitorujące skrzyżowanie w miejscowości Mroków. Na wykroczeniu w tym miejscu przyłapano ponad 1,3 tys. kierujących!

ITD

Wśród zarejestrowanych wykroczeń nie brakuje niestety i tych, świadczących o szokującej bezmyślności i brawurze. 180 km na liczniku miał kierowca pędzący przez miejscowość Dzierzążnia na Mazowszu. Z niewiele mniejszą prędkością - 167 km/h - jechał kierowca przez Kleczanów w województwie świętokrzyskim. O 113 km/h, przy ograniczeniu do 60 km/h, przekroczył dozwoloną prędkość kierujący pojazdem w miejscowości Wilków na terenie Dolnego Śląska. Niechlubnym rekordzistą jest kierowca, który w miejscowości Ligota Górna w województwie opolskim jechał z prędkością 212 km/h. Przy ograniczeniu prędkości do 70 km/h, przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 142 km/h.

W statystykach Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym wciąż daje się odczuć wpływ obostrzeń narzuconym kierowcom z uwagi na koronawirusa. Jeśli wziąć pod uwagę dane od początku roku, okaże się, że system CANARD zarejestrował o 15 proc. mniej wykroczeń niż w analogicznym okresie roku 2019. Od stycznia do 12 sierpnia fotoradary zarejestrowały ponad 866 tys. naruszeń. W tym samym okresie 2019 roku było ich ponad 1 mln.

Rekordowo wysokie statystyki wakacyjne również przypisać można pandemii koronawirusa. Pamiętajmy, że wielu zmotoryzowanych zrezygnowało z planów spędzenia urlopu za granicą i ruszyło w wakacyjne trasy po Polsce.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas