Internet w samochodzie

Po zniesieniu roamingu w UE można bez większych kosztów korzystać z sieci w samochodzie.

internet w samochodzie
internet w samochodzieMotor

W nowych luksusowych autach zwykle znajduje się fabryczny router. Wystarczy włożyć do niego swoją kartę SIM lub wykupić u dealera danej marki abonament na transmisję danych, aby cieszyć się z mobilnego internetu dostępnego przez Wi-Fi.

Ale nawet właściciele starszych pojazdów mogą udostępniać swoim pasażerom internet. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze smartfona, czyli stworzenie mobilnego Hotspotu. To rozwiązanie jest jednak skierowane do osób, które sporadycznie będą korzystały z Wi-Fi w aucie, ponieważ za każdym razem będzie konieczność wejścia w ustawienia i włączenia Hotspota. Dodatkowo włączone Wi-Fi powoduje zwykle mocne nagrzewanie się aparatu i szybsze zużycie baterii w smartfonie.

Z tego powodu warto więc pomyśleć o mobilnym routerze lub ewentualnie modemie USB. To jednak wiąże się z dodatkowymi wydatkami związanymi z zakupem samego urządzenia oraz karty SIM.

JAK UDOSTĘPNIĆ INTERNET W SAMOCHODZIE

SMARTFON

Najprostszym rozwiązaniem na udostępnianie internetu jest smartfon. W tym przypadku telefon pełni rolę mobilnego routera, do którego można podłączyć bezprzewodowo np. laptop lub tablet. Funkcja udostępniania internetu jest dostępna niemal w każdym telefonie z systemem operacyjnym Android, iOS oraz Windows Phone - w menu należy wybrać opcję udostępnianie internetu.

smartfonMotor

Plusy i minusy

+ nie trzeba kupować dodatkowego urządzenia oraz dodatkowej karty SIM

- smartfon musi być podłączony do ładowarki

MODEM Z FUNKCJĄ ROUTERA

Mobilne routery udostępniające internet poprzez Wi-Fi można podzielić na trzy grupy. Najprostsze mają wejście USB - aby je zasilić w aucie, trzeba skorzystać z ładowarki do gniazda zapalniczki z wejściem USB. Drugi typ to sprzęt z bolcem do gniazda zapalniczki. Trzeci typ to urządzenie z wbudowanym akumulatorem. To może działać nawet przez kilka godzin. Jeśli bateria się rozładuje, trzeba ją podłączyć do ładowarki poprzez kabel micro USB. Do niektórych mobilnych routerów można podłączyć zewnętrzną antenę samochodową, która znacznie poprawia jakość sygnału sieci GSM.

routeryMotor

Plusy i minusy

+ łatwa obsługa

- potrzebna karta SIM- cena od 250 zł

MODEM USB

Modem wystarczy wpiąć do portu USB w laptopie lub w tablecie (potrzebna jest przejściówka). Niestety, urządzenie dostarcza internet tylko do sprzętu, do którego jest fizycznie podłączone. Co prawda jest możliwość udostępnienia sieci poprzez Wi-Fi większej liczbie urządzeń (przez komputer, do którego jest wpięty modem USB), ale nie zawsze jest to proste i wymaga pewnej wiedzy związanej z obsługą. Co więcej, w przypadku starszych komputerów taka funkcja może nie być dostępna.

modem USBMotor

Plusy i minusy

+ niski koszt modemu

- od 70 zł- potrzebna karta SIM- udostępnia internet tylko jednemu urządzeniu

INTERNET ZA GRANICĄ

Jeszcze do niedawna korzystanie z internetu w krajach UE było dość drogie. Jednak od 15 czerwca został zniesiony roaming, nie tylko na połączenia telefonicznie, ale również na transmisję danych. W praktyce oznacza to, że za granicą płaci się dokładnie tyle, co w kraju (maksimum 40 zł za 1 GB danych), z tym że pakiety mogą zostać zmniejszone, np. zamiast 10 GB może przysługiwać tylko 2 GB.

UWAGA!Poza UE obowiązują inne stawki i za 1 MB danych można zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych.

Długa podróż może się okazać przyjemniejsza, jeśli pasażerom zapewnimy rozrywkę, np. filmy z sieci, gry online czy serwisy społecznościowe. To jednak może się wiązać ze sporym zużyciem danych.

1 h oglądania filmów na YouTubie
0,5 GB
1 h spędzona na Facebooku
0,2 GB
pobranie filmu (słaba jakość)
0,7 GB
1 h słuchania muzyki ze Spotify
0,043 GB
100 km z nawigacją online
0,001 GB
1 h przeglądania internetu
0,002 GB

Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: Andrzej Bieńkowski; "Motor" 29/2017

Motor
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas