Czym można jechać mając prawo jazdy kat. B? Lista jest naprawdę długa

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale prawo jazdy kat. B pozwala kierować naprawdę wieloma pojazdami - nie tylko samochodem osobowym. Posiadając takie uprawnienia można zasiąść za sterami m.in. motocykla, autolawety lub ciągnika rolniczego.

Prawo jazdy kat. B pozwala kierować naprawdę wieloma pojazdami - nie tylko samochodem osobowym
Prawo jazdy kat. B pozwala kierować naprawdę wieloma pojazdami - nie tylko samochodem osobowymPiotr KamionkaReporter

Prawo jazdy kat. B wszystkim kojarzy się z samodzielnością i wolnością. Wreszcie możemy wsiąść do auta i jechać, gdzie tylko dusza zapragnie. Najczęściej kategoria B kojarzy się z kierowaniem auta osobowego, jednak lista pojazdów, którymi możemy kierować po uzyskaniu tych uprawnień, jest o wiele dłuższa - o wielu pewnie nawet nie wiedziałeś!

Czym mogę kierować posiadając prawo jazdy kat B?

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale uzyskanie uprawnień kat. B daje naprawdę masę możliwości. Mowa tu zarówno o dwu-, trzy i czterokołowcach, jak również autolawetach, ciągnikach rolniczych, kombajnach czy pojazdach budowlanych.

Najczęściej kategoria B kojarzy się z kierowaniem auta osobowego, jednak lista pojazdów, którymi możemy kierować po uzyskaniu tych uprawnień, jest o wiele dłuższa.Arkadiusz ZiółekEast News

Samochód osobowy (DMC do 3,5 t)

Po zdobyciu kat. B możemy rzecz jasna kierować samochodem osobowym - niezależnie od tego, co pracuje pod maską. Może to być Ford z litrowym silnik o mocy 100 KM, jak również  Lamborghini z wolnossącym V12 o mocy 770 KM. Nie ma też znaczenia czy jest to mały, 4-osobowy hatchback czy długi na ponad 5,5 metra, 9-osobowy minivan. Jedyne co powinno nas interesować, to by nie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 tony.

Samochód ciężarowy (DMC do 3,5 t)

Dysponując uprawnieniami kat B. możemy też prowadzić samochód typu furgon, o ile - jak wspomnieliśmy wcześniej - jego dopuszczalna masa całkowita nie została przekroczona. Nawet w przypadku, gdy samochód ma tylnej osi tzw. bliźniaki. To samo dotyczy pojazdów typu mini autobus, którymi można przewozić maksymalnie 9 osób. Dopiero 10-osobowy pojazd wymaga posiadania prawa jazdy kategorii D (autobus).

Samochód z przyczepą (DMC do 4,25 t)

Prawo jazdy kat.B uprawnia także do kierowania pojazdem z przyczepą. Warunek jest jeden - musi to być naczepa lekka (do 750 kg). W efekcie DMC całego zestawu może wynieść nawet 4250 kg (3500 kg samochodu i 750 kg przyczepu). Jeżeli natomiast chcemy ciągnąć przyczepę cięższą niż 750 kg, wówczas nie wolno nam przekroczyć łącznie 3,5 tony - do tego uprawnia kategoria B+E.

Mercedes SprinterINTERIA.PL

Skuter, motocykl, trójkołowiec czy quad

Posiadając prawo jazdy kat. B możemy śmiało wsiadać na skutery, motocykle, trójkołowce i quady. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma swoje pewne, dodatkowe ograniczenia. Najważniejszy to ten, aby pojemność skokowa silnika nie przekracza 125 ccm.

Chcąc kierować skuterem czy motocyklem, bez wcześniejszego zdobycia uprawnień na jednoślady, musimy posiadać prawo jazdy kat. B co najmniej 3 lata - to samo tyczy się trójkołowców. Trzeba jednak dodać, że w przypadku skuterów i motocykli mamy jeszcze warunek dodatkowy, jakim jest współczynnik mocy do masy pojazdu - ten nie może przekraczać 0,1 kW/kg - trójkołowce są poza tymi limitami, ale warunkiem jest homologacja pojazdu w kategorii L5e. W przypadku quadów mowa o maszynach, których masa własna nie przekracza 350 kg, a rozwijana prędkość maksymalna wynosi maksymalnie 45 km/h.

Trójkołowcami można jeździć na prawo jazdy kategorii B, ale muszą posiadać homologację L5eInformacja prasowa (moto)

Kamper, pojazd budowlany lub maszyna rolnicza

Z prawem jazdy kat. B możemy również bez problemu siąść za sterami kampera o DMC do 3,5 tony, czy nawet walca, koparki i ładowarki. Problemem nie będzie również kombajn czy traktor.

Z prawem jazdy kategorii B można jechać po drodze publicznej kombajnem, ale bez urządzenia zbierającego zboże (headera). Nie można się poruszać po drogach publicznych z rozłożonym specjalistycznym osprzętem, ponieważ kombajn jest wtedy zbyt szeroki. Osprzęt powinien znajdować się na przyczepie, a to wymaga już kategorii E lub T. Co ciekawe, w tym przypadku nie obowiązuje ograniczenie dotyczące DMC, a niektóre kombajny mają masę po kilkanaście ton.

***

Lexus LM debiutuje na polskim rynku. Takiego auta jeszcze nie było!Interia plINTERIA.PL