Tiktokowy sposób na odmrażanie szyb jest niebezpieczny. Ekspert ostrzega
W sieci przybywa poradników jak szybko rozmrozić przednią szybę, usunąć lód z samochodu i czym zastąpić odmrażacz do szyb. Niestety, część z nich zamiast rozwiązać problemy, generuje nowe. Korzystając z prostych, ale niesprawdzonych sposobów możemy doprowadzić do uszkodzenia szyby.
Warstwa szronu lub lodu na szybach samochodu w mroźny poranek może zepsuć humor każdemu. Niestety, niektóre sposoby na usunięcie zalegającej warstwy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Oczywiście, siedzenie w aucie i czekanie, aż silnik na postoju się rozgrzeje i nadmuch ciepłego powietrza z dmuchawy stopniowo rozgrzeje szybę i usunie zalegającą na niej warstwę nie jest najbardziej efektywnym sposobem. Dodatkowo można za to dostać mandat. Skrobanie szyb skrobaczką trudno uznać za przyjemność.
Kierowcy poszukują prostych sposobów na rozmrożenie szyb w aucie - niektóre są naprawdę niebezpieczne. Jakiś czas temu internetowi "eksperci" praktykowali na przykład polewanie szyby wrzątkiem. Łatwo się jednak domyślić, że takie działanie może skończyć się źle - szok termiczny, jakiemu poddawana jest w tym momencie szyba może doprowadzić do jej pęknięcia. Ostatnio jako bezpieczną alternatywę coraz częściej poleca się wykorzystanie worka strunowego napełnionego gorącą wodą. Ten sposób na usunięcie lodu z szyby wygląda na banalnie prosty:
Woda oddaje ciepło i powoduje, że szron szybko znika z szyby. Jednak to nie jest sposób, który można polecić. Jednak cytowana przez serwis express.co.uk Dorry Potter ostrzega, że choć w ten sposób raczej nie doprowadzimy do pęknięcia szyby jak w przypadku polania jej wrzątkiem, nagła radykalna zmiana temperatury może powadzić o powstawania mikropęknięć w strukturze szyby. Do tych mikropęknięć będzie wpływała woda. Z czasem może się okazać, że podczas którejś zimowej nocy rozszerzająca się podczas zamarzania woda doprowadzi do pęknięcia szyby.
Eksperci ostrzegają też przed używaniem domowych sposobów takich jak smarowanie szyby ziemniakiem, czy cebulą. To działanie może powodować smugi i ograniczać widoczność, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Nie zaleca się też stosowania roztworu wody i soli - choć może on działać skutecznie na szyby, sól odkładająca się na uszczelkach czy lakierze może im zaszkodzić.
Jako najbezpieczniejszy sposób na zamrożone szyby w aucie wskazuje się korzystanie z mat, które zapobiegną zamarznięciu. Przykrycie szyby taką matą zapobiegnie powstaniu warstwy lodu. Ale jeśli nie dysponujemy takim rozwiązaniem - na lód najlepiej zastosować "prawdziwy" odmrażacz do szyb ze sklepu. To przebadany i sprawdzony środek, który będzie skuteczny i bezpieczny dla naszego samochodu.