Budowa drogi S61 Via Baltica. W 2024 roku zostanie oddana w całości
Już w obecnym, 2024 roku, kierowcy przejadą całą trasą S61 Via Baltica. Do jej ukończenia pozostał tylko jeden odcinek. Przy okazji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła na jakim etapie jest budowa szlaku Via Carpatia.
Spis treści:
Nowe odcinki drogi S61 w 2023 roku
Droga ekspresowa S61 to fragment I Paneuropejskiego Korytarza Transportowego Via Baltica, który łączy Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią oraz Finlandią. S61 jest tym korytarzem transportowym na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie) dalej przez województwo podlaskie (rejon Śniadowa, Łomży, Kolna), fragment województwa warmińsko-mazurskiego (rejon Ełku) przez Suwałki do granicy z Litwą w Budzisku. Cała ta droga ma ok. 220 km.
GDDKiA podsumowała w komunikacie, że w 2023 r. oddano do użytku kolejne 49 km tej trasy. Były to:
- węzeł Łomża Zachód (który pozwolił używać kierowcom w całości odcinek Łomża Południe-Łomża Zachód),
- odcinek Ełk Południe-Wysokie (węzeł Kalinowo, woj. warmińsko-mazurskie,
- odcinek Ostrów Mazowiecka Północ-Śniadowo (woj. mazowieckie).
"Trwa jeszcze przebudowa wiaduktu nad linią kolejową w ciągu S8 przed węzłem Ostrów Mazowiecka Północ oraz układanie nawierzchni na tejże jezdni" - podała GDDKiA.
Dokończenie Via Baltica i budowa nowych odcinków Via Carpatia
W 2024 r. mają się zakończyć prace na ostatnim blisko 13 km odcinku S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. "To obwodnica Łomży. Wykonawca ma za zadanie udostępnić ją do ruchu - na zasadzie przejezdności jedną nitką mostu na Narwi - w połowie 2024 roku. To pozwoli na ruch samochodów ciężarowych po S61 do granicy z Litwą z ominięciem Łomży" - podkreśliła w komunikacie podsumowującym 2023 r. GDDKiA. Obwodnica Łomży, pełny standard dwujezdniowej drogi ekspresowej, ma mieć w 2025 r.
Jesienią 2023 r. w Podlaskiem rozpoczęła się natomiast budowa trzech pierwszych odcinków międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia o łącznej długości 39,3 km. Ruszyła budowa S19 na odcinkach:
- Haćki-Bielsk Podlaski
- Bielsk Podlaski-Boćki
- Boćki-Malewice
Łączna wartość tych trzech rozpoczętych inwestycji to blisko 979 mln zł.
Budowa drogi Via Carpatia w Polsce
Szlak Via Carpatia z północy na południe Europy wiedzie od granicy z Litwą w Budzisku przez Białystok, Lublin do granicy ze Słowacją w Barwinku, ma mieć ok. 700 km.
Jego elementami są odcinki dróg ekspresowych S61, S16, a także większość przebiegu S19. Via Carpatia będzie docelowo przebiegać przez teren pięciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego (Lublin jest już połączony z Rzeszowem). Wszystkie inwestycje realizowane są w Ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.
Od stycznia 2023 r. trwa natomiast budowa odcinka S19 od granicy z Białorusią w Kuźnicy do Sokółki. "Obecnie kończą się już roboty ziemne i rozpoczęła się budowa obiektów inżynierskich" - podała GDDKiA. Dodano, że ten odcinek S19 ma być oddany do użytku na przełomie 2024 i 2025 r.
Drogowcy mają także wybrane najkorzystniejsze oferty (ale jeszcze bez podpisania umów z wykonawcami) na projekt i budowę innych podlaskich odcinków S19: Sokółka-Czarna Białostocka, Czarna Białostocka-Białystok Północ i Białystok Północ-Dobrzyniewo. To łącznie ponad 46 km przyszłej drogi S19, a łączna wartość tych inwestycji to blisko 1,5 mld zł. Umowy z wykonawcami mają być podpisane w pierwszym kwartale 2024 r. - zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a cały ten odcinek ma być budowany w latach 2025-2028. Będą też kontynuowane prace przygotowawcze do budowy innych odcinków S19 na południe od Białegostoku.
W 2023 r. w Podlaskiem zaczęły się też budowy dwóch pierwszych obwodnic w ramach rządowego programu budowy stu obwodnic. Trwa budowa jednojezdniowych obwodnic Sztabina i Suchowoli na obecnej drodze nr 8 z Białegostoku do Augustowa, która w przyszłości ma być drogą ekspresową. Budowa obu tych obwodnic ma się zakończyć w drugim kwartale 2025 r. Trwa przetarg na obwodnicę Białobrzegów i przygotowania do budowy obwodnic Zambrowa ( od strony dk 63 i 66) i Augustowa od strony dk 16.